The effect of trust in manager on perceived corporate reputation and organizational resilience
Yöneticiye duyulan güvenin algılanan kurumsal itibar ve örgütsel dayanıklılık üzerindeki etkisi
- Tez No: 889354
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VOLKAN YÜNCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada, yöneticiye duyulan güvenin algılanan kurumsal itibar ve örgütsel dayanıklılık üzerindeki etkisini nasıl etkilediğini incelemektedir. Önceki çalışmalar, örgütsel dayanıklılık ile algılanan kurumsal itibar arasındaki ilişkiyi araştırmıştır. Bu çalışma, yöneticiye duyulan güvenin algılanan kurumsal itibar ve örgütsel dayanıklılık üzerindeki etkisini inceleyen ilk çalışmadır. Bu çalışmanın amacı, yöneticilere duyulan güvenin algılanan kurumsal itibarı ve örgütsel dayanıklılığı hangi mekanizmalarla etkilediğini aydınlatmak ve keşfetmektir. Bu bağlamda çalışma, yöneticilere duyulan güvenin örgütlerin itibarı ve dayanıklılığı üzerindeki etkisine ilişkin yeni bir bakış açısı geliştirmeyi amaçlamaktadır. Bu ilişkinin varlığını doğrulamak ve çalışmanın amaçlarını yerine getirmek için ampirik araştırma yapılmıştır. Hipotezler teorik araştırmalara dayalı olarak oluşturulmuş ve daha sonra Denizli'de faaliyet gösteren 299 çalışanla yapılan çevrimiçi bir anket yoluyla doğrulanmıştır. Çalışma, Kısmi En Küçük Kareler Yapısal Eşitlik Modellemesi (PLS-SEM) ve SmartPLS 4 yazılımının kullanılmasının organizasyonlar üzerindeki etkisini araştırmaktadır. Model, ölçüm modeli ve yapısal model olmak üzere iki ana bileşene ayrılmaktadır. Ölçüm modelinin güvenirliğini ve geçerliliğini değerlendirmek için, iç güvenirlik (Cronbach alfa ve bileşik güvenirlik), diskriminant geçerliliği (Fornell-Larcker kriteri, HTMT kriteri) ve yakınsak geçerliliği (çıkarılan ortalama varyans – (AVE)) değerlendiren PLS analizi yapılmıştır. Sonuçlar, modelin makul düzeyde geçerlilik ve güvenilirlik sergilediğini göstermiştir. Yapısal modelde yer alan hipotezlerin test edilmesi sonucunda, değişkenler arasındaki ilişkilerin etkisinin anlamlı olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Sonuçlar, yöneticiye duyulan güvenin algılanan kurumsal itibarı ve örgütsel dayanıklılığı anlamlı bir şekilde etkilediğini göstermektedir. Yöneticiye duyulan güvenin bu değişkenler üzerindeki etkisinin hayati önem taşıdığı sonucuna ulaşılmıştır. Elde edilen bulgular, kurumsal itibarın ekonomik durgunluk dönemlerinde paydaşlarla ilişkileri güçlendirdiğini ve böylece işletmelerin rekabet gücünü artırdığını, çünkü paydaşların bunun daha dayanıklı bir organizasyona katkıda bulunduğu görüşünü paylaştığını ortaya koymuştur. Bu çalışmanın sonuçları, gelecekteki araştırmalarda yeni ve benzersiz araştırma konularını keşfetmek için bir temel oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines how trust in manager affects the impact on perceived corporate reputation and organizational resilience. Previous studies have investigated the relationship between organizational resilience and perceived corporate reputation. This study is the first to examine the effect of trust in manager on perceived corporate reputation and organizational resilience. The purpose of this study is to elucidate and explore the mechanism by which trust in managers affects perceived corporate reputation and organizational resilience. In this context, the study aims to develop a new perspective on the influence of trust in managers on the reputation and durability of organizations. Empirical research has been carried out to verify the existence of this relationship and to fulfill the objectives of the study. The hypotheses were created based on theoretical research and then validated through an online survey of 299 employees operating in Denizli. The study investigates the impact of using Partial Least Squares Structural Equation Modeling (PLS-SEM) and SmartPLS 4 software on organizations. The model is divided into two main components: the measurement model and the structural model. To assess the reliability and validity of the measurement model, PLS analysis was conducted, evaluating internal reliability (Cronbach alpha and composite reliability), discriminant validity (Fornell-Larcker criterion, HTMT criterion), and convergent validity (average variance extracted – (AVE)). The results demonstrated that the model exhibits reasonable levels of validity and reliability. As a result of testing the hypotheses in the structural model, it was concluded that the effect of the relationships between the variables was significant. The results indicate that trust in manager significantly affects perceived corporate reputation and organizational resilience. It has been concluded that the effect of trust in the manager on these variables is vital. The findings obtained that corporate reputation strengthens relationships with stakeholders during economic recessions, thereby increasing the competitiveness of businesses because stakeholders share the view that this contributes to a more resilient organization. The results of this study provide a foundation for exploring novel and unique research topics in future investigations.