The relationship between impulsivity and resting state QEEG among patients with stimulant use
Stimulant Kullanan Hastalarda Dürtüsellik ve Resting State EEG ilişkisinin İncelenmesi
  1. Tez No: 889355
  2. Yazar: ESRA TORLAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMAL ONUR NOYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nöroloji, Psikoloji, Neurology, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmamızda Uyarıcı Madde Kullanan ve dürtüsellikle ilişkili nörobiyolojik yollar üzerindeki etkileri incelenmiştir. Bu çalışma, uyarıcı kullanan yüksek dürtüselliğe sahip hastaların EEG bulgularında frontal bölge Delta ve Beta aktivitesi olup olmadığını test etmeyi amaçlamaktadır. Özellikle, dürtüselliğin EEG dalga boyları üzerindeki etkisini ortaya koyarak, beyin aktivitesinin dürtüsellik düzeyleriyle ilişkisi incelenmiştir. Bu çalışma, uyarıcı kullanımı ile dürtüsellik arasındaki korelatif ilişkiyi ve dürtüsellik ile beynin frontal bölgesindeki belirli EEG bulguları arasındaki ilişkiyi araştırmaktadır. Bu çalışmada toplam 72 katılımcı hastalar (n=36) ve sağlıklı kontrol (n=34) dahil edildi. Katılımcılara sosyo-demografik veri formu, Barrat dürtüsellik ölçeği uygulandı. Katılımcılar anketi tamamladıktan sonra EEG absolute power değerlendirmesi yapıldı. Barratt Dürtüsellik Ölçeği Toplam puanı ile EEG dalga boyu arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Delta dalga boyları ile Barrat Dürtüsellik Testi toplam puan arasında negatif bir ilişki bulunmuştur. Bu çalışma uyarıcı kullananlarda dürtüsellik ile beyin dalgası uzunluğu arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktadır ve dürtüsellik düzeyinin beyin dalgası aktivitesi üzerinde bir ilişki olduğunu olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle, yüksek dürtüselliğe sahip bireylerde düşük Delta ve Theta dalga aktivitesi gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Naturally occurring or synthetically produced substances can either stimulate the brain's pleasure centers to achieve a desired euphoric effect (e.g. cocaine) or depress them to find solace and courage to counter the negative events of everyday life (e.g. alcohol), which can evolve over time into a substance use problem which can consequently have profound negative effects on normal cerebral neurochemical/neurobiological functionality. This paper will examine Stimulant Use Disorder (SUD) and their effects on the associated neurobiological pathways related to impulsivity. This study aims to test whether patients with high impulsivity who use stimulants have frontal region Delta and Beta activity in their EEG findings. Specifically, by revealing the effect of impulsivity on EEG wavelengths, we examined how brain activity is related to impulsivity levels. This study investigates the correlative relationship between stimulant use and impulsivity, as well as the relationship between impulsivity and specific EEG findings in the frontal region of the brain. A total of 72 participants were involved in this study (Patients (n=36) and Health Control (n=34). After completing a questionnaire, the participants underwent EEG tracings from which absolute power was determined. A statistically significant relationship was found between the Barratt Impulsivity Scale Total score and EEG wavelength. This reveals the relationship between impulsivity and brainwave length in stimulant users and shows that impulsivity level has a significant impact on brainwave activity. In particular, low Delta and Theta wave activity was observed in individuals with high impulsivity.