Halk eğitimi merkezi yöneticilerinin liderlik davranışları ile öğretmenlerin iş doyumu arasındaki ilişki
The relationship between public education center administrators' leadership behavior and teachers' job satisfaction
- Tez No: 889370
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA KARABAĞ KÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu araştırmanın amacı, halk eğitimi merkezi öğretmenlerinin algılarına göre yöneticilerin liderlik davranışları ile öğretmenlerin iş doyumu arasındaki ilişkiyi incelemektir. İlişkisel tarama modeli ile desenlenen bu araştırmanın evrenini Ankara ili merkez ilçelerindeki halk eğitimi merkezlerinde çalışan 587 öğretmen, örneklemini ise tesadüfi örnekleme yoluyla ulaşılan 315 öğretmen oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak 'Kişisel Bilgi Formu', 'Okul Liderliği Ölçeği' ve 'Minnesota İş Doyum Ölçeği' kullanılmıştır. Verilerin analizinde betimsel istatistikler, korelasyon testleri ve bunlarla birlikte çoklu doğrusal regresyon analizinden yararlanılmıştır. Çalışma sonucunda yönetici liderlik davranış seviyeleri ile öğretmen toplam iş doyumu seviyesi yüksek düzeyde bulunmuştur. Öğretmenlerin algıladığı liderlik davranış düzeyi, yönetici ile aynı kurumda çalışma yılı değişkenine göre anlamlı farklılık göstermiştir. Ayrıca öğretmenlerin iş doyumu düzeyinde cinsiyet değişkenine göre erkek grubu lehine anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Çalışma bulgularında öğretmenlerin algılarına göre yöneticilerin liderlik davranışı ile öğretmenlerin iş doyumu arasında düşük düzeyde, anlamlı ve olumlu yönde ilişki olduğu saptanmıştır. Bunlarla birlikte liderlik davranışlarının iş doyumunu yordadığı görülmüştür. Bulgular doğrultunda yöneticilerin liderlik davranışları anlamında kendilerini geliştirmeleri ve öğretmen iş doyumunu sağlamaya yönelik önlemler alınması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the relationship between the leadership behaviors of administrators and teachers' job satisfaction according to the perceptions of public education center teachers. The sample of the research consisted of 315 teachers working in public education centers in Ankara and reached through random sampling. 'Personal Information Form', 'School Leadership Scale' and 'Minnesota Job Satisfaction Scale' were used as data collection tools in the research. Descriptive statistics, correlation tests and multiple linear regression analysis were used to analyze the data. As a result of the study, administrator leadership behavior levels and teacher total job satisfaction levels were found to be high. The level of leadership behavior perceived by teachers showed a significant difference according to the variable of years of working with the administrator in the same institution. In addition, a significant difference was found in the job satisfaction level of teachers in favor of the male group according to the gender variable. In the study findings, it was determined that there was a low-level, significant and positive relationship between the leadership behavior of administrators and teachers' job satisfaction, according to teachers' perceptions. Additionally, it has been observed that leadership behaviors predict job satisfaction. In line with the findings, it is recommended that administrators improve themselves in terms of leadership behaviors and take measures to ensure teacher job satisfaction.