Sendikal bağlılığın iş memnuniyeti ve örgütsel bağlılığa etkisi
The effect of union commitment on job engagement and organizational commitment
- Tez No: 889371
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL GÖKDENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Eldeki çalışmada sendikaların değeri, örgütsel bağlılık ve iş tatmini kavramlarına odaklanan bir yazıdan bahsedilmektedir. Sendikaların hem işçilerin haklarını savunan bir örgüt hem de işverenlerin bir örgütü olduğu vurgulanmaktadır. İş doyumu kavramı Hawthorne araştırmalarından başlayarak önem kazanmış ve Maslow - ihtiyaçlar hiyerarşisi ve Herzberg- Çift Faktör Teorisi gibi teorilerle açıklanmıştır. Tezde iş memnuniyeti, örgütsel bağlılık ve katılımcıların iş doyum düzeyi arasındaki ilişkiyi ele almaktadır. Yönetsel özerklik ve örgütsel adalet gibi faktörlerin iş doyumu üzerindeki etkileri de vurgulanmaktadır. Örgütsel bağlılık ise örgütün amaçlarına katılma isteği olarak tanımlanmış ve davranışsal ve tutumsal bağlılık ile devam bağlılığı olarak üç aşamada incelenmiştir. Tezin son bölümünde ise 400 kişi ile yapılan bir anketin amacı ve veri analizi hakkında bilgiler yer almaktadır. Araştırmanın amacı, katılımcıların sendikaya bağlılık, iş memnuniyeti ve örgütsel bağlılık düzeylerini belirlemektir. Bu amaçla bir takım sorulara cevap aranmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, an article focusing on the importance of unions and the concepts of job satisfaction and organizational commitment is mentioned. It is emphasized that unions are both an organization that defends the rights of workers and an organization of employers. The concept of job satisfaction gained importance starting with Hawthorne research and was explained by theories such as Maslow's hierarchy of needs and Herzberg's Double Factor Theory. The thesis deals with the relationship between job satisfaction, organizational commitment and teachers' job satisfaction level. The effects of factors such as managerial autonomy and organizational justice on job satisfaction are also emphasized. Organizational commitment, on the other hand, was defined as the willingness to participate in the goals of the organization and examined in three dimensions: attitudinal commitment, behavioral commitment and continuance commitment. In the last part of the thesis, there is information about the purpose and data analysis of a survey with 400 people. The aim of the research is to determine the union commitment, job satisfaction and organizational commitment levels of the participants. For this purpose, answers were sought to a number of questions.