Analitik takım tekniğinin 6. sınıf öğrencilerinin konuşma becerisine etkisi
The effect of analytical team technique on the speaking skills of 6th grade students
  1. Tez No: 889374
  2. Yazar: MÜGE CEYLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SUPHİ GÜNEŞ ALAMDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Konuşma, insanoğlunun geçmişten bugüne diğer insanlarla etkileşime geçmek için başvurduğu temel becerilerin başında gelmektedir. Konuşma eğitiminde amaç, bireylerin duygu ve düşüncelerini doğru, etkili bir şekilde ifade etmesini sağlamak; toplum içerisinde insanlar arası iletişimin gelişmesini sağlamaktır. Bu sebeple Türkçe derslerinde konuşma eğitiminde kullanılan yöntem ve tekniklerin çeşitlenmesi ve özellikle üst düzey düşünme becerilerini destekleyici tekniklerin kullanımının artması gerekmektedir. Bu doğrultuda araştırmanın amacı, analitik takım tekniğinin öğrencilerin konuşma becerisine etkisini incelemektir. Çalışmada kaygı ve özyeterlik; cinsiyet ve başarı durumu değişkenleri bakımından ele alınmış; ön test son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, 2022-2023 eğitim-öğretim yılı, bahar dönemi, Ankara ili Çankaya ilçesinde bulunan bir ortaokulun 6. sınıfında öğrenim gören toplam 2 şubedeki 54 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak öğrenci tanıma formu, konuşma kaygısı ölçeği ve konuşma özyeterlik ölçeği kullanılmıştır. Uygulama süreci, ön test ve son test ile öğrencilere analitik takım tekniğine uygun olarak hazırlanmış 8 etkinlikle gerçeklemiş ve çalışma 10 hafta sürmüştür. Araştırma verileri, SPSS v23.0 paket programları aracılığı analiz edilmiştir. Çalışmadan konuşma kaygısına yönelik elde edilen sonuçların, deney grubu lehine anlamlı bir fark gösterdiği belirlenmiştir. Buna göre, analitik takım tekniğinin konuşma kaygısını geliştirmede etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Konuşma özyeterlik sonuçlarında ise deney ve kontrol grubu arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır. Bu durumda, analitik takım tekniğinin konuşma özyeterliğine herhangi bir etkisinin olmadığı tespit edilmiştir. Cinsiyet, başarı puanı değişkenleri ise konuşma kaygısını etkilememiştir. Araştırma sonucunda elde edilen sonuçlar literatürle karşılaştırılmış ve bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Speaking is a fundamental skill essential for interaction. Effective speech training aims to enhance communication by enabling individuals to express their thoughts and feelings accurately. This study investigated the impact of the analytical team technique on students' speaking skills, particularly focusing on anxiety and self-efficacy, considering gender and achievement. A quasi-experimental design with pre-test and post-test control groups involved 54 sixth-grade students from Çankaya, Ankara, during the 2022-2023 spring semester. Data were collected using the Speaking Anxiety Scale and the Speaking Self-Efficacy Scale. Over ten weeks, eight activities based on the Analytical Team Technique were implemented. Analysis using SPSS v23.0 revealed a significant reduction in speech anxiety in the experimental group, demonstrating that the technique was effective. However, no significant difference in speaking self-efficacy was found between the groups. Gender and achievement did not affect speaking anxiety. The results were compared with existing literature, and recommendations were provided.