Essays on model averaging and forecasting
Model ortalaması ve tahmin üzerine analizler
  1. Tez No: 889375
  2. Yazar: HAKAN GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEM YILDIRIM KASAP
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
Bu tez, finansal varlık tahmini bağlamında model belirsizliği konusunu ele almaktadır. Üç makaleden oluşmaktadır. İlk makale, sıklıkçı model ortalama yöntemlerini kullanırken örneklem içi öngörülebilirliğe dair kanıtlar sunmaktadır. Ayrıca, doğrudan ve yinelemeli bir ay ileri yaklaşımları kullanırken, gecikmeli bağımlı değişkenli veya gecikmesiz özyinelemeli ve yuvarlanan pencere şemaları kullanarak ve farklı örneklem dışı durumlar için örneklem dışı tahmin yeteneğine dair kanıtlar bulunmaktadır. İkinci ve üçüncü makaleler doğrudan bir ay ileriye dönük fazla altın getirilerini tahmin etmekte ve hem tek değişkenli hem de çok değişkenli modeller kullanmaktadır. İkinci makale tahminlerden elde edilen yön bilgisine odaklanırken, üçüncü makale fazla altın getirilerinin nokta tahminlerine odaklanmaktadır. İkinci çalışma, bir yatırımcının tahminlerden elde edilen yön bilgisinden faydalanabileceğini göstermektedir. Ayrıca, varlıklar arasında geçiş yaparken işlem maliyetlerinin göz önüne aldığımızda, yatırımcının tahmin/karar aşamasında bunları hesaba katmasının faydalı olacağı gösterilmektedir. Üçüncü makale, model belirsizliği yöntemini göz önüne alan çeşitli metodolojiler kullanmakta ve model belirsizliği sorununu ele almak için daraltıcı (shrinkage) ve (torbalama) bagging yaklaşımını birleştirmeyi önermektedir. Uyarlanabilir En Küçük Mutlak Küçültme ve Seçim Operatörü (adaLASSO) yönteminin torbalanması, istatistiksel ve ekonomik ölçütler açısından diğer yöntemlerden daha iyi performans göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis addresses the issue of model uncertainty in the context of financial asset forecasting. It comprises three papers. The first paper presents evidence of the in-sample predictability while utilizing frequentist model averaging methods. Furthermore, we find evidence of out-of-sample forecast ability while utilizing direct and iterative one-month ahead approaches, using recursive and rolling window schemes with or without lagged dependent variables and for different out-of-samples. The second and the third papers forecast direct one-month ahead excess gold returns and utilize both univariate and multivariate models. While the second paper concentrates on the direction information obtained from the forecasts, the third paper focuses on the point forecasts of excess gold returns. The second paper demonstrates that an investor can benefit from the direction information obtained from the forecasts. Furthermore, the introduction of transaction costs while switching between assets suggests that it would be beneficial for the investor to consider them in the forecasting/decision step. The third paper employs a variety of methodologies and suggests combining shrinkage and the bagging approach to address the issue of model uncertainty. The bagging of adaptive Least Absolute Shrinkage and Selection Operator (𝑎𝑑𝑎𝐿𝐴𝑆𝑆𝑂) method outperforms other methods in terms of statistical and economic measures.