Devletin evrimi: Başlangıcından dijital çağ'a teknolojinin dönüştürücü etkisi
The evolution of the state: Transformative impact of technology from beginning to digital age
  1. Tez No: 889385
  2. Yazar: ESRA GÜNEŞAY KÖSE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALUK ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 249
Özet
Yüzyıllardır devlet kavramı ve onun evrimsel dönüşümü siyaset biliminin en popüler konuları olmuştur. Zira devlet, uzun tarihsel süreçte kendisini rasyonel bir şekilde farklı biçimlerde örgütleyebilmesinden ötürü dinamik bir olgudur. Bu bağlamda literatürde farklı devlet tanımlamaları, teorik yaklaşımlar ve bunlara dair evrimsel analizler değişkenlik gösterir. İşte bu noktada sorunsallaştırma başlar. Sorunsalın bir tarafında, devletin evrimini bütüncül bir yaklaşımla ve nispeten daha kapsamlı bir şekilde çözümleyebilmeyi sağlayacak bir ana unsur (teknoloji) temelinde ve bunun sosyal, ekonomik, askeri ve siyasal yapılarla ilişkili unsurlarla etkileşimi çerçevesinde siyaset felsefesi geliştirilmiştir. Öbür tarafında ise bu evrimsel sürecin başlangıcı; devlet teorisinin aynı zamanda siyaset teorisi olduğu bilincinden hareketle, modern devletin antik kökenine inerek, burada ortaya çıkan sistemli bir siyasal yönetsel anlayışın gelişimi ve evrimi izlenerek ve aynı zamanda devlet dönüşümü teknolojik perspektiften dönemden döneme sistematik bir şekilde açıklanarak kuramsal bir çerçeveye oturtulmaktadır. Bu kuramsal ve yöntemsel bakış açısına göre, devlet olgusu başlangıcından dijital çağa teknolojinin dönüştürücü etkisi bağlamında evrilen bir yapılanmadır. Daha somut bir ifadeyle, her dönemin belirleyici teknolojileri gerek yapısal unsurlarla etkileşime girerek birikimsel değişimler meydana getirmesi gerekse bu değişim ortamında siyaset teorilerinin filizlenmesine etkisi karşısında devletin çok boyutlu olarak dönüşebileceği bir alan açmaktadır. Devletin dönüşüm ihtiyacı ise değişen koşullar karşısında rasyonel bir gerekliliktir; lakin bu, varlığından ödün vermekten ziyade varoluşsal bir çaba biçiminde açığa çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
For centuries, the concept of the state and its evolutionary transformation have been the most popular subjects in political science. Because the state is a dynamic phenomenon since it has been able to organize itself rationally in different forms throughout the long historical process. In this context, different state definitions, theoretical approaches and their evolutionary analyzes vary in the literature. This is where problematization begins. On one side of the problem, political philosophy has been developed on the basis of a main element (technology) and its interaction with elements related to social, economic, military and political structures, which will enable the evolution of the state to be analyzed with a holistic approach and in a relatively more comprehensive manner. On the other side, the beginning of this evolutionary process; Based on the awareness that state theory is also political theory, it is placed in a theoretical framework by going back to the ancient origins of the modern state, following the development and evolution of a systematic political administrative understanding that emerged here, and at the same time, explaining state transformation systematically from period to period from technological perspective. According to this theoretical and methodological perspective, the state phenomenon is a structure that has evolved from its beginnings to the digital age in the context of the transformative effect of technology. To put it more concretely, the determinant technologies of each period open up an area in which the state can transform in a multidimensional way, both by interacting with structural elements and creating cumulative changes, and by affecting the sprouting of political theories in this environment of change. The need for transformation of the state is a rational necessity in the face of changing conditions; however, this is revealed as an existential endeavor rather than a compromise of its existence.