Ceza muhakemesi hukukunda kanun yolu olarak itiraz
Objection as a legal remedy in criminal procedure law
  1. Tez No: 889386
  2. Yazar: RECEP KAYABAŞI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu'nda, hakim ve mahkeme tarafından verilen kararların başka bir merci tarafından incelenebilmesine olanak tanıyan düzenlemeler yer almaktadır. Kararların denetimini sağlayan kurumlara kanun yolu adı verilmektedir. Kanun yolları, olağan ve olağanüstü olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Ceza Muhakemesi Kanunu'nda, olağan kanun yolları başlığı altında yer alan kanun yollarından biri de itirazdır. Bu çalışmada, öğretideki görüşler ve yargı mercileri tarafından verilen kararlar ışığında itiraz kanun yolu ele alınmıştır. Çalışmada, itiraz kanun yolunun özellikleri, itirazın diğer olağan kanun yollarından ayrılan yönleri, tartışmalı olan hususlar ve ortaya çıkan sorunlara yönelik çözüm önerileri üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
The Code of Criminal Procedure No. 5271 contains regulations that allow the decisions made by the judge and the court to be reviewed by another authority. The institutions that control the decisions are called legal remedies. Legal remedies are divided into two: ordinary and extraordinary. In the Code of Criminal Procedure, one of the legal remedies under the heading of ordinary legal remedies is objection. In this study, the legal remedy of objection has been examined in the light of the opinions in the doctrine and the decisions made by the judicial authorities. In this study, the characteristics of the objection legal remedy, the aspects of the objection that differ from other ordinary legal remedies, the controversial issues and the solution suggestions for the problems that arise are examined.