Francısco Tarrega'nın klasik gitar repertuvarına ve çalım tekniğine katkıları
Francisco Tarrega's classical guitar repertoire and contributions to tackling technique
  1. Tez No: 889393
  2. Yazar: MESUT MARANGOZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞÇE KAYNAK AKÇAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmada, Francisco Tarrega'nın klasik gitar çalım tekniğine ve repertuvarına katkılarının neler olduğunu ortaya koymak amaçlanmıştır. Bu araştırmada yöntem olarak, müzikoloji alanındaki karşılaştırmalı tarihsel ve müzik analizi yöntemleri kullanılmıştır. Olgusal veriler, doküman inceleme yöntemiyle elde edilmiştir. Çalışmanın yürütülmesi için gerekli olan malzemeler, internet ortamı ve üniversitelerin kütüphane veri tabanı kullanılarak elde edilmiştir. Elde edilen verilerin analizinde nitel araştırmalarda kullanılan içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Çalışmada Francisco Tarrega'dan önce klasik gitarda kullanılan çalım teknikleri, bu dönemde kullanılan romantik gitarın fiziksel özellikleri ve dönemin önde gelen bestecilerinin yapmış olduğu çalışmalar incelenmiştir. Ayrıca gitar ve gitar benzeri çalgıların İspanya'da geçirdiği süreç, bu çalgılar için yazılmış metotlar ele alınmıştır. Francisco Tarrega'nın çalım tekniğine getirmiş olduğu yeniliklerin neler olduğu ve“Tarrega Okulu”olarak tanımlanan öğretilere göre yazılmış olan metotların içeriği analiz edilmiştir. Sanatçının klasik gitar repertuvarına yaptığı katkıların neler olduğu, gitarın XVIII. Yüzyılın ikinci yarısı ve XIX. yüzyılda geçirmiş olduğu değişimler, gitar repertuvarının durumu, Francisco Tarrega'nın bestecilik dili ve besteleri armonik ve biçimsel olarak incelenmiştir. Çalışmanın sonucunda, Francicsco Tarrega'nın çalım tekniğine ve repertuvara yaptığı katkıların neler olduğu ortaya konarak, bu katkıların modern gitar çalım tekniklerine ve repertuvarın gelişimine etkileri açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the contributions of Francisco Tarrega to classical guitar playing technique and repertoire. In this study, comparative historical and music analysis methods in the field of musicology were used. Factual data were obtained through document analysis method. The materials necessary for the conduct of the study were obtained by using the internet and university library databases. Content analysis method used in qualitative research was used to analyze the data obtained. In the study, the playing techniques used in classical guitar before Francisco Tarrega, the physical characteristics of the romantic guitar used in this period and the works of the leading composers of the period were examined. In addition, the process of guitar and guitar-like instruments in Spain and the methods written for these instruments are discussed. The innovations that Francisco Tarrega brought to the playing technique and the content of the methods written according to the teachings defined as“Tarrega School”were analyzed. The artist's contributions to the classical guitar repertoire, the changes the guitar underwent in the second half of the eighteenth century and the nineteenth century, the state of the guitar repertoire, Francisco Tarrega's compositional language and his compositions were analyzed harmonically and formally. At the end of the study, Francicsco Tarrega's contributions to playing technique and repertoire are revealed and the effects of these contributions on modern guitar playing techniques and the development of repertoire are explained.