Klasik gitar için türkü düzenleme örnekleri
Examples of folk songs adapted for classical guitar
- Tez No: 889394
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞCE KAYNAK AKÇAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Klasik gitar için günümüzde çok seslendirme çalışmalarının yapıldığı görülmekte fakat yeterli sayıda olmadığı bilinmektedir. Çok seslendirme alanında daha fazla çalışmaların yapılması gerektiği ve klasik gitar için çok sesli halk müziği repertuvar dağarcığının artırılması gerektiği düşünülmektedir. Bu çalışmada TRT ''www.notaarşivleri.com'' sitesinde Türk halk müziği kategorisinde bulunan tampere sistemine uygun türkülerden oluşmaktadır. Bu çalışmada klasik gitar repertuvarına katkı göstermesi bakımından, ''Bahçalarda mor meni'', ''Dost dost diye nicesine sarıldım'', ''Bahçada yeşil çınar'', ''Eklemedir koca konak'', ''Hep sen mi ağladın'' ve ''Karahisar kalesi'', ''Ateş attım samana'' adlı türküler Batı müziği ve Türk müziği armonisi birlikte çok seslendirme çalışması yapılmıştır. Bu çalışmada uzman görüşleri ile belirlenmiş olan 7 türkünün makam analizi ve klasik gitar için çok seslendirme çalışması yapılmıştır. Çok seslendirmesi yapılmış türküler bulgular kısmında detaylı bir şekilde açıklanmıştır. Bu çalışma, çok seslendirme yapmak isteyen icracılar için çok seslendirme aşamasında izlenebilecek yöntemlere yardımcı olması bakımından önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
It seems that there are polyphonic studies for classical guitar today, it is known that these are not sufficient. It is thought that more studies should be done in the field of polyphony and the repertoire of polyphonic folk music for classical guitar should be increased. This study consists of folk songs suitable for the tampere system found in the Turkish folk music category on the TRT“www.notaarşivleri.com”website. In this study, in terms of contributing to the classical guitar repertoire, ''Bahçalarda mor meni'', ''Dost dost diye nicesine sarıldım'', ''Bahçada yeşil çınar'', ''Eklemedir koca konak'', ''Hep sen mi ağladın'', ''Karahisar kalesi'' and ''Ateş attım samana'' were performed with the harmony of Western music and Turkish music. In this study, mode analysis of 7 folk songs determined by expert opinions and multiple vocalization studies for classical guitar were carried out. Multi-voiced folk songs are explained in detail in the findings section. This study is important for performers who want to do multiple voices, as it helps with the methods that can be followed during the multiple voice stage.