Okul yöneticilerinin okulların dijital dönüşümüne ilişkin farkındalıklarının incelenmesi
Examining the awareness of school administrators regarding the digital transformation of schools
  1. Tez No: 889446
  2. Yazar: DAMLA BATU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT TAŞDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Araştırma da okul yöneticilerinin okulların dijital dönüşümüne ilişkin görüşlerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya Kars İl Milli Eğitim Müdürlüğünde aktif olarak görev alan okul müdür ve müdür yardımcıları katılmıştır. Araştırma nicel yöntemlerden tarama modelinde gerçekleşirilmiştir. Araştırmanın örneklemini Kars il merkezi ve ilçelerinde bulunan anaokulu, ilkokul, ortaokul ve liselerde görevli 127 kadın, 151 erkek, toplam 278 okul yöneticisi oluşturmaktadır. Araştırmada araştırmacı tarafından geliştirilen“Dijital Dönüşüm Farkındalık Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırma verilerinin analizinde normal dağlım gösteren değişkenlerde parametrik testler ( T-Testi ve ANOVA Testi), normal dağılım göstermeyen değişkenlerde ise nonparametrik testler (Mann Whitney U Testi) kullanılmıştır. Araştırmada okul yöneticilerinin cinsiyet değişkenine göre dijital dönüşüm farkındalıklarında“dijital eğilim”ve“dijital merak”boyutlarında anlamlı farklılık saptanmıştır. Okul yöneticilerinin okullarındaki öğrenci sayısı değişkenine göre“dijital fayda”boyutunda anlamlı bir farklılık saptanmıştır. Okul yöneticilerinin dijital dönüşüm konulu hizmet içi eğitim alma durumu değişkenine göre“dijital merak”boyutunda anlamlı farklılık saptanmıştır. Medeni durum, yaş, mesleki kıdem, çalışılan okul türü, en son mezun olunan okul türü, eğitim düzeyi, sosyal medya kullanım durumu değişkenlerine göre ise boyutlarda ve genel toplamda anlamlı bir farklılık tespit edilmemiştir. Araştırmada“dijital eğilim”boyutunun okul yöneticileri tarafından yüksek düzeyde algılanmış olduğu tespit edilmiştir.“Dijital fayda”boyutunun okul yöneticileri tarafından orta düzeyde algılanmış olduğu tespit edilmiştir.“Dijital kaygı”boyutunun okul yöneticileri tarafından orta düzeyde algılanmış olduğu tespit edilmiştir.“Dijital zorluk”boyutunun okul yöneticileri tarafından yüksek düzeyde algılanmış olduğu tespit edilmiştir.“Dijital merak”boyutunun okul yöneticileri tarafından yüksek düzeyde algılanmış olduğu ve genel toplamda okul yöneticilerinin boyut ortalamalarının ise yüksek düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Boyut ortalamaları göz önünde bulundurulduğunda okul yöneticilerinin dijital dönüşüm farkındalıklarının yüksek düzeyde olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The research aimed to examine the opinions of school administrators regarding the digital transformation of schools. School principals and deputy principals who are actively involved in the Kars Provincial Directorate of National Education participated in the research. The research was carried out in the survey model, one of the quantitative methods. The sample of the research consists of 127 women and 151 men, a total of 278 school administrators working in kindergartens, primary schools, secondary schools and high schools in Kars city center and districts. The“Digital Transformation Awareness Scale”developed by the researcher was used in the study. In the analysis of the research data, parametric tests (T-Test and ANOVA Test) were used for variables with normal distribution, and nonparametric tests (Mann Whitney U Test) were used for variables that did not show normal distribution. In the research, a significant difference was found in the digital transformation awareness of school administrators in the dimensions of“digital tendency”and“digital curiosity”according to the gender variable. A significant difference was detected in the“digital benefit”dimension according to the variable of the number of students in school administrators' schools. A significant difference was found in the“digital curiosity”dimension according to the variable of whether school administrators received in-service training on digital transformation. No significant difference was detected in the dimensions and the overall total according to the variables of marital status, age, professional seniority, type of school studied, type of school last graduated from, education level, and social media usage status. In the research, it was determined that the“digital tendency”dimension was perceived at a high level by school administrators. It was determined that the“digital benefit”dimension was perceived at a medium level by school administrators. It was determined that the“digital anxiety”dimension was perceived at a medium level by school administrators. It was determined that the“digital challenge”dimension was perceived at a high level by school administrators. It was determined that the“digital curiosity”dimension was perceived at a high level by school administrators and the overall average dimension of school administrators was high. Considering the size averages, it was concluded that school administrators' digital transformation awareness is at a high level.