Shiga toksin ilişkili hemolitik üremik sendromda C3 kompleman düşüklüğünün prognoz ile ilişkisi
Relationship between C3 complement low and prognosis in shiga toxin-associated hemolytic uremic syndrome
  1. Tez No: 889464
  2. Yazar: BANU BUDAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ CANDAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Nefrolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Hemolitik üremik sendrom (HÜS); hemolitik anemi, trombositopeni ve akut böbrek hasarı ile tanımlanan bir klinik tablodur. Çocuklarda akut böbrek hasarının en sık nedenleri arasındadır. Hastaların bir kısmında uzun dönemde böbrek hasarı, hematüri ve proteinüri görülebilmektedir. En sık Shiga toksin üreten Escherichia Coli ilişkili STEC-HÜS görülmektedir. Kompleman aktivasyonunun da patogenezde eşlik etmesi nedeniyle düşük C3 düzeyine sahip olan hastaların hem akut hem kronik dönemde daha çok komplikasyon yaşadığı düşünülmektedir. Başvuru esnasında C3 düşüklüğü, lökositoz, C-reaktif proteinin yüksek olması; hipoalbuminemi ve hiponatremiye sahip hastalar kötü prognozla ilişkilendirilmektedir. Çalışmamız, pediatrik STEC-HÜS hastalarında C3 düşüklüğü, lökositoz, nötrofili, transaminaz yüksekliği gibi parametrelerin renal ve ekstrarenal hasar için prognozda yol gösterici olarak kullanılabilirliğini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Ocak 2007-Ocak 2024 tarihlerinde 5 ay-18 yaş arasındaki HÜS tanısı ile takip edilen hastaların verileri retrospektif olarak incelendi. Hastalar başvuru sırasındaki kompleman C3 değerlerine göre C3
Özet (Çeviri)
RELATIONSHIP BETWEEN C3 COMPLEMENT LOW AND PROGNOSIS IN SHIGA TOXIN-ASSOCIATED HEMOLYTIC UREMIC SYNDROME Hemolytic uremic syndrome (HUS) is a clinical condition defined by hemolytic anemia, thrombocytopenia and acute kidney injury. It is among the most common causes of acute kidney injury in children. Long-term kidney damage, hematuria and proteinuria may be observed in some patients. STEC-HUS associated with Shiga toxin producing Escherichia Coli is the most common etiology. Since complement activation is important in the pathogenesis of HUS, it is thought that patients with low C3 levels experience more complications in both the acute and chronic periods. Low C3 levels, leukocytosis, high C-reactive protein, hypoalbuminemia and hyponatremia are associated with poor prognosis. Our study aims to evaluate the parameters affecting renal and/or extrarenal prognosis such as low C3, leukocytosis, neutrophilia, and high transaminase in pediatric STEC-HUS patients. The data of patients who were followed up with a diagnosis of HUS between the ages of 5 months and 18 years between January 2007 and January 2024 were examined retrospectively. Patients were divided into two groups according to their C3 values at admission: C3