A Large and mesh-structured circuit switching network design
Büyük ve girift yapılı devre anahtarlamalı şebeke tasarımı çalışması
- Tez No: 9591
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMİH BİLGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1990
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
ÖZET BÜYÜK VE GIRİFT-YAPILI DEVRE ANAHTARLAMALI ŞEBEKE TASARIMI ÇALIŞMASI AKAR, Tolga Yüksek Lisans tezi, Electrik and Electronik Müh. Bölümü Tez Yöneticisi: Doç. Dr. Semih Bilgen Haziran 1990, 100 sayfa Bir devre anahtar lamalı şebeke tasarımı algoritması değişik yönleriyle ele alınıp incelenmiştir. Bu algoritma, verilen bir topoloji ve trafik yükü gereğinden yola çıkarak, belli bir mali kısıtlama içinde kalmak koşuluyla uçtan uca ortalama hat tıkanmalarını en asa indirecek kanal sığalarını ve çağrı yönel timini belirlemektedir. Algoritmanın gerçekçilik düzeyini artırmak ve uygulama alanını genişletmek amacıyla değişik yöneltim stratejileri ve birçok sığa dağıtım politikası ele alınmıştır. I Anahtar Sözcükler : Bilgisayar Ağı Tasarımı, Devre Anahtarlamalı Şebekeler, Ağ Eniyilemesi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A STUDY ON LARGE AND MESH-STRUCTURED CIRCUIT SWITCHING NETWORK DESIGN AKAR. Tolqa M.S. in Electrical and Electronics Engineering supervisor : Assc.Prof.Dr. Semih Bilgen June 1990, 100 pages various aspects of a circuit switching network design algorithm are investigated. The algorithm determines optimum assignment of link capacities and call routing to minimise end-to-end average link blocking probabilities within a specified cost constraint, based on a given topology and traffic requirement. Different routing strategies and various capacity assignment policies are considered to increase the degree of the practicality of the algorithm and to extend its applicability. Key words : Computer Network Design, Circuit switching Networks, Network Optimization. Science Code: 6 î 9.03.03 1 3 1