Hareket hastalığı olan bireylerde görsel uyaranların etkisinin bilgisayarlı dinamik postürografi ile değerlendirilmesi
Summary evaluation of visual stimuli with computerized dynamic posturography in individuals with motin sickness
  1. Tez No: 889469
  2. Yazar: SEMA NUR KIRLAROĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜL ÖLÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Tez çalışmasında sanal gerçeklik gözlüğü ile sunulan görsel uyaranların hareket hastalığı (HH) olan bireylerde ve sağlıklı kontrollerde postüral salınıma etkisi incelenmiştir. HH olan grup Hareket Hastalığı Duyarlılık Anketi (HHDA-KF) skoruna göre çalışmaya dahil edildi. Katılımcılara Bilgisayarlı Dinamik Postürografi (BDP) testi uygulandı. Denge parametreleri değerlendirildiğinde HH bulunan grubun görsel ve vestibüler parametreleri anlamlı derecede düşük çıktı(p0,05). Tezin ikinci aşamasında bireylere sanal gerçeklik gözlüğü ile görsel uyaran sunumu esnasında DOT 1 ve 4.durum değerlendirilmesi yapıldı. Katılımcılar sanal gerçeklik gözlüğünde kalabalık bir caddede yürüme, şelalelin akışını izleme ve karanlık bir yolda yürümeyi içeren 360° videoları izlerken DOT ölçümleri yapıldı. DOT 1.durumda kişilerin postüral salınımda artış olsa da iki grup arasında anlamlı farklılık gözlenmedi.
Özet (Çeviri)
In our thesis, we examined the effects of visual stimuli presented through virtual reality goggles on individuals with motion sickness (MS) and healthy controls. The MS group was included based on Motion sickness susceptibility questionnaires (MSSQ) score. The participants were assessed in the computerized dynamic posturography test (CDP). When evaluating balance parameters, the visual and vestibular parameters of the MS group were significantly lower(p0.05). In the second phase of the thesis, participants received visual stimuli through virtual reality goggles, and SOT evaluations were conducted for conditions 1 and 4. Individuals watched 360° videos involving walking on a crowded street, watching a waterfall flow, and walking on a dark road while their SOT measurements were taken. In condition 1, although there was an increase in postural sway, there was no significant difference between the two groups.