Unveiling the educational pathways and identity narrations: an ethnographic case study of Syrian refugees in Turkish higher education amidst crisis
Eğitsel yolların ve kimlik anlatılarının izinde: Kriz ortasında Türk yükseköğretimindeki Suriyeli mültecilerle ilgili bir etnografik durum çalışması
  1. Tez No: 889468
  2. Yazar: GİZEM DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH CENDEL KARAMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Öğretimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Öğretimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 403
Özet
Bu doktora tezi, Suriyeli mülteci öğrencilerin savaş deneyimleri, zorunlu göç, kesişimsel kimlikler ve eğitimsel uyum ve entegrasyon süreçlerinin karmaşık etkileşimini nasıl algıladıklarını ve yönettiklerini araştırmaktadır. Bireysel ve odak grup görüşmeleri, günlükler ve ilgili eserler aracılığıyla bu etnografik durum çalışması, beş Suriyeli mülteci öğrencinin öğrenme yolculuklarının ilk eğitim deneyimlerinden yükseköğretime kadar nasıl şekillendiğini incelemektedir. Ayrıca, hazırlık okulunda İngilizce öğrenirken öğrenci kimliklerini nasıl anlattıklarını, COVID-19 pandemisinin algılanan etkisini ve çevrimiçi eğitime geçişi, ve İngilizcenin yabancı dil olarak öğretildiği bir ortamda eğitim dili İngilizce olan bir üniversitede öğrenim görme deneyimlerini incelemektedir. Nitel verilerin refleksif tematik analizi, Türkiye'nin İç Anadolu'daki bir devlet üniversitesi bağlamında belirli mülteci deneyimlerinin çeşitliliğini ve karmaşıklığını ortaya koymuştur. İlk olarak, katılımcıların savaş ve zorunlu göç deneyimlerinin uyum ve entegrasyon süreçlerini ve ilk eğitim deneyimlerini etkilediği bulunmuştur. Hazırlık aşamasından programlara kabul sürecine kadar Türk okullarına ve yükseköğretime geçişte çeşitli deneyimler ve zorluklar yaşamışlardır. Ayrıca, bulgular, katılımcıların İngilizcenin yabancı dil olarak öğretildiği bir ortamda hazırlık okulundaki İngilizce dil öğrenme deneyimlerine ışık tutmuştur. COVID-19 pandemisi dönemi ve çevrimiçi eğitime geçişle ilgili katılımcı anlatılarının analizi, katılımcıların eğitim süreçlerinde önemli etkiler ve değişen koşullarla nasıl başa çıktıklarını ortaya koymuştur. Son olarak, bu çalışma, mülteci öğrencilerin karşılaştıkları zorlukları ve dayanıklılık yolunda geliştirdikleri başa çıkma stratejilerini belirlemiştir. Bu çalışma, benzer bağlamlarda mülteci öğrencilerin yükseköğretim deneyimlerini geliştirmek için çıkarımlar ile sonuçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This doctoral dissertation investigates how Syrian refugee students perceive and navigate the complex interplay between their war experiences, forced migration, intersectional identities, and educational adaptation and integration processes in a host country. Through individual and focus group interviews, journals, and related artefacts, this ethnographic case study examines how the learning trajectories of five Syrian refugee students are shaped by their initial educational experiences through higher education. It also examines how they narrate their learner identity while learning English in the preparatory school, the perceived impact of the COVID-19 pandemic and the transition to online education, and their experiences of studying at an EMI university in an EFL setting. A reflexive thematic analysis of qualitative data revealed the diversity and intricacy of particular refugee experiences within this specific context of a state university in central Türkiye. First, it was found that the war and forced migration experiences of participants affected their adjustment and integration process and initial educational experiences. They had varying experiences and struggles transitioning to Turkish schools and higher education from preparation to admission to the programs. Additionally, the findings highlighted the English language learning experiences of participants in preparatory school within the EFL context. Moreover, the analysis of the participants' narratives related to the COVID-19 pandemic period and the transition to online education revealed major influences on participants' educational processes and how they navigated challenges and changing circumstances. Finally, this study identified the challenges faced and coping strategies developed by refugee students on their way to resilience. The study concludes with implications of this study to enhance the higher education experiences of refugee students in similar contexts.