Torakotomi sonrası yara yerine lokal anestezik infüzyonunun postoperatif ağrıya etkisinin retrospektif olarak incelenmesi
Evaluation of the efficacy of local anesthetic wound infusion on postoperative pain after thoracotomy-a retrospective observational study
- Tez No: 462466
- Danışmanlar: PROF. DR. MERAL KANBAK, YRD. DOÇ. DR. BAŞAK AKÇA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Torakotomi, en ağrılı cerrahi işlemlerden bir tanesidir. Bu ağrının oluşmasında cerrahi kesinin yanı sıra, kotların ve interkostal sinirlerin zedelenmesi, insizyon komşuluğundaki göğüs duvarı yapılarının inflamasyonu, pulmoner parankim ya da plevranın hasarı ve drenaj tüpünün yerleşimi rol oynamaktadır. Posttorakotomi ağrısı, etkin tedavi edilmediğinde pulmoner fonksiyonları önemli ölçüde etkilemekte, morbiditede artışa yol açmaktadır. Torakotomi ağrısının tedavisinde opioid ve nonopioid analjezikler, epidural infüzyon, HKA sistemi, interkostal sinir blokajı ve insizyon bölgesine lokal anestezik (LA) infüzyonu gibi metodlar kullanılmaktadır. Çalışmamızda, torakotomi sonrası yalnızca morfin HKA uygulanan ve morfin HKA ile birlikte yara yerine devamlı lokal anestezik infüzyonu yapılan hastaları, postoperatif ilk 48 saatte, ağrı skorları, opioid kullanım dozları ve opioid yan etkilerinin görülme oranı, ek analjezik gereksinimleri, arteryel kan gazları, yoğun bakım ve hastanede kalış süreleri açısından retrospektif olarak karşılaştırdık. Çalışmaya sadece morfin HKA uygulanan 28, morfin HKA ve LA infüzyonu uygulanan 32 olmak üzere toplam 60 hasta alındı. Hastaların çoğunluğu erkek olup (%65), yaş ortalaması 57'dir. Hastaların ağrı düzeyleri NRS ile değerlendirilmiştir. Her iki grup arasında, istirahatte ve öksürme sırasındaki ağrı skorları LA uygulanan grupta anlamlı olarak düşük bulunmuştur (p˂0,05). Yine LA uygulanan grupta ek analjezik (petidin) gereksinimi ve HKA cihazından bolus uygulanan morfin dozu azalmıştır. Opioid yan etkileri, arteryel kan gazları ve yoğun bakımda kalış süreleri arasında iki grup arasında bir farklılık bulunmamıştır. Taburculuk süreleri arasında ise, istatistiksel olarak anlamlı olmasa da (p: 0,126) klinik olarak anlamlı olabilecek, LA uygulanan grupta daha az olmak üzere ortalama 1.5 günlük bir fark bulunmuştur. Lokal anestezik, insizyon cerrahi olarak kapatılırken yara yerine konulan bir kateter aracılığı ile uygulanmakta ve kateter yatak başında çıkarılabilmektedir. Sonuç olarak yara yerine lokal anestezik infüzyonunun torakotomi operasyonları sonrası hastaların ağrılarının ve ek analjezik ihtiyaçlarının azaltılması için kullanılabileceği kanısındayız.
Özet (Çeviri)
Thoracotomy is one of the most painful surgical procedures. Surgical incision, pulmonary parenchymal, costal and pleural injury, intercostal neural damage, inflammation of thoracic wall structures in incision neighborhood or placement of chest tube may contribute to this pain. Post thoracotomy pain affects pulmonary functions and leads to morbidities unless treated effectively. Opioid and non-opioid analgesics, epidural infusion, patient-controlled analgesia (PCA), intercostal nerve blockade and local anesthetic wound infusions could be used in postoperative pain management after thoracotomy. The purpose of the study is to compare the pain scores, opioid consumptions and opioid side effects, additional analgesic requirements, duration of ICU and hospital stay, arterial blood gas analysis of patients in postoperative 48 hours after thoracotomy. A total of 60 patients, of whom 28 received i.v. morphine PCA and 32 received morphine PCA and local anesthetic wound infusion, were included in the study. Majority of the patients were male (%65) and average age is 57. Numerical rating scale (NRS) is used to evaluate the pain of the patients.