Torakotomi sonrası ağrı tedavisinde hasta kontrollü analjezi yöntemi ile intravenöz morfin, epidural morfin, epidural morfin+bupivakain ve epidural morfin+ropivakainin etki ve yan etkilerinin karşılaştırılması
A comparison of the effects and side effects of intravenous morphine, epidural morphine, epidural morphine+bupivacaine, epidural morphine+ropivacaine in postthoracotomy pain management with patient controlled analgesia technique
  1. Tez No: 171546
  2. Yazar: ESRA MERCANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESLİHAN ALKIŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Torakotomi Sonrası Ağrı Tedavisinde Hasta Kontrollü Analjezi Yöntemi İle İntravenöz Morfin, Epidural Morfin, Epidural Morfin+Bupivakain ve Epidural Morfin+Ropivakainin Etki ve Yan Etkilerinin Karşılaştırılması Akut posttorakotomi ağrısı en ağrılı prosedürlerden birisidir ve bu ağrıyı gidermede birçok teknik kullanılmaktadır. Bu randomize, çift kör, prospektif çalışmanın amacı intravenöz veya epidural morfin, bupivakain veya ropivakainin posttorakotomi ağrısı üzerindeki etkilerini ve yan etkilerini değerlendirmek idi. Torakotomi geçirecek 60 hasta kapalı zarf yöntemi ile dört gruba ayrıldı. Grup IVM (n=15) intravenöz morfin, grup EM (n=15) epidural morfin, grup EMB (n=15) epidural morfin+bupivakain ve grup EMR (n=15) epidural morfin+ropivakain aldı. Peroperatif hemodinamik değişkenler ile postoperatif dinlenim ve öksürük sırasındaki VAS ve VRS değerleri, yan etkiler ve ek analjezik ihtiyaçları 30 ve 60. dakikalarda ve 2, 4, 6, 12, 24, 36, 48, ve 72. saatlerde not edildi. VAS>50 olduğunda hastalara 75 mg diklofenak sodyum İM olarak uygulandı.
Özet (Çeviri)
A Comparison The Effects and Side Effects of Intravenous Morphine, Epidural Morphine, Epidural Morphine+Bupivacaine, Epidural Morphine+Ropivacaine in Postthoracotomy Pain Management With Patient Controlled Analgesia Technique Acute postthoracotomy pain is one of the most painful procedure and a variety of analgesic techniques are used for controlling it. The aim of this randomised, double- blind, prospective study was to determine the effectiveness and side effects of intravenous or epidural use of morphine, bupivacaine or ropivacaine on postthoracotomy pain. 60 patients undergoing thoracotomy were randomly allocated into 4 groups by sealed envelop technique. Group IVM (n=15), EM (n=15), Group EMB and Group EMR (n=15) received patient controlled intravenous morphine, epidural morphine, epidural morphine-bupivacaine and epidural morphine-ropivacaine respectively. Peroperatif haemodynarnic variables, postoperative pain while at rest and coughing, side effects and rescue analgesic requirements were noted at 30 and 60 minutes and 2, 4, 6, 12, 24, 36, 48, and 72l hours. Diclophenac sodium 75 mg im was administered when VAS>50.