Hasta kontrollü intravenöz tramadol ile tramadol ve remifentanil kullanımının torakotomi sonrası postoperatif analjezi üzerine etkileri
- Tez No: 331257
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RAUF GÜL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Torakotomi sonrası akut ağrının, morbidite artışına neden olan pulmoner fonksiyonlar ve postoperatif mobilizasyon üzerine olumsuz etkileri vardır. Torakotomi sonrası perioperatif bakımda torasik epidural analjezinin altın standart olduğu düşünülmesine karşın, son yıllarda intravenöz (İV) hasta-kontrollü analjezi (HKA) yaklaşımları ortaya çıkmıştır ve bu yaklaşımlar epidural tekniğin geçerli alternatifleri gibi görünmektedir. Farklı opioid kombinasyonlarının postoperatif ağrının yatıştırılmasında çok etkili olduğu gösterilmiştir. Bu çalışmanın amacı, İV HKA tramadol ve remifentanil ile İV HKA tramadolün torakotomi sonrası ağrı yatışması, tramadol tüketimi, ek analjezik kullanımı ve hemodinamik ve respiratuar parametreler açısından karşılaştırmaktır.Altmış hastanın elektif torakotomi programı yapıldı. 18-70 yaş aralığında ve American Society of Anesthesiologists (ASA) fiziksel durumlarıI-III olanhastalar randomize iki gruba ayrıldı: Grup T'deki hastalara İV HKA ile tek başına tramadol (0.3 mg/kg bolus, kilit süresi 10 dakika) ve grup TR'ye İV HKA ile tramadol+remifentanil (sırasıyla 0.3 mg/kg bolus ve 0.125 ?k/kg bolus; kilit süresi 10 dakika) kombinasyonu verildi. Ağrıyı değerledirmek amacıyla vizüel analog skala (VAS) kullanıldı; hastanede yatış süresi, postoperatif ilk 24 saat boyunca sistolik (SAB), diyastolik (DAB) ortalama (MAB) arteriyel basınç, kalp hızı, SpO2, tramadol tüketimi ve ek analjezik (kümülatif diklofenak sodyum, intramüsküler [İM]) kullanımı kaydedildi. VAS skoru, SAB, DAB, MAB, HR ve SpO2 için, değerlendirme zaman noktalarına göre, eğri altı alanlar (EAA) hesaplandı.Grup T'nin hastanede yatış süresi grup TR den anlamlı düzeyde yüksekti (p0.050).
Özet (Çeviri)
Acute postthoracotomy pain has detrimental effects on pulmonary function and postoperative mobility, leading to increased morbidity.Despite the fact that thoracic epidural analgesia is considered the `gold standardof perioperative care after thoracotomy, intravenous (IV) patient controlled analgesia (PCA) approaches haveemerged within recent years and seem to become valid alternatives to epidural techniques. It has been shown that combinations of different opioidsare very effective at relieving postoperative pain. Aim of the study was to compare IV PCA tramadol+remifentanil with IV PCA tramadol in terms of postthoracotomy pain relief, tramadol consumption, additional analgesic use, hemodynamic and respiratory parameters.Sixty patients scheduled for elective thoracotomy. Patients, aged between 18 and 70 years with American Society of Anesthesiologists physical status I-III, were allocated to the study groups: Patients in group T received IV PCA tramadol (0.3 mg/kg bolus, lockout interval 10 minutes) only; group TR were treated with IV PCA tramadol+remifentanil (0.3 mg/kg and 0.125 ?k/kg bolus, respectively; lockout interval 10 minutes).