The journey of early childhood teachers working with refugee children: Their experiences, strengths, and needs
Mülteci çocuklarla çalışan okul öncesi öğretmenlerinin yolculuğu: Deneyimleri, güçlü yönleri ve ihtiyaçları
- Tez No: 889488
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASİBE ÖZLEN DEMİRCAN, DOÇ. DR. ELİF KARSLI ÇALAMAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 368
Özet
Bu çalışmanın amacı, mülteci çocuklarla çalışan okul öncesi öğretmenlerinin yıllar içindeki deneyimlerini, güçlü yönlerini ve ihtiyaçlarını incelemektir. Ayrıca, öğretmenlerin Kültüre Duyarlı Öğretime ilişkin algıları da incelenmiştir. Fenomenolojik çalışma kullanılmış ve nitel veriler 14 erken çocukluk öğretmeninden Üçlü Görüşme Serisi aracılığıyla toplanmıştır. Katılımcılar, en az üç yıldır mülteci çocuklarla çalışan ve sınıfında en az bir mülteci çocuk bulunan okul öncesi öğretmenlerinden oluşmaktadır. İlk görüşmede, katılımcıların demografik bilgilerini anlamak için yarı yapılandırılmış görüşme yöntemi kullanılmıştır. İkinci görüşmede öğretmenlerin yıllar içindeki deneyimlerini, güçlü yönlerini ve ihtiyaçlarını anlamak için metafor kartları kullanılmıştır. Üçüncü görüşmede ise süreci özetlemek için veri toplama aracı olarak“Eğitim Yolculuğu Haritalaması”kullanılmıştır. Veriler tümevarımsal olarak kodlanmıştır. Bulgular, öğretmenlerin deneyimlerini açıklayan altı ana temayı ortaya çıkarmıştır. Bu temalar; Öğretmenlerin Kültürel Yeterliliği, Müfredatta Kültürel Çeşitlilik, Mülteci Çocuklarla İletişim Süreci, Mülteci Ebeveynlerle Ortaklık Kurma, Yerel ve Mülteci Çocuklar Arasındaki İlişki ve Mesleki Yeterlilikler ve Gelişimdir. Öğretmenlerin ihtiyaçlarını ve güçlü yönlerini açıklamak için ise iki tema belirlenmiştir: Öğretmenlerin Yıllar Boyunca Güçlü Yönleri ve Öğretmenlerin Yıllar Boyunca İhtiyaçları. Her tema altında, öğretmenlerin önceki ve mevcut deneyimleri, güçlü yönleri ve ihtiyaçları ile bu yönlerdeki değişim ele alınmıştır. Son olarak, Öğretmenlerin Kültüre Duyarlı Öğretime ilişkin algılarını belirlemek için Öğretmenlerin Kültüre Duyarlı Öğretime İlişkin İlk Algıları ve Kültüre Duyarlı Öğretime İlişkin Son Algıları olmak üzere iki tema ortaya çıkmıştır. Çalışma sonunda öğretmenler, öğretmen eğitimi programları ve politikacılar için bazı öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The present study aims to investigate the journey of early childhood teachers working with refugee children regarding their experiences, strengths and needs over the years. Besides, this study investigates the perceptions of educators regarding Culturally Responsive Teaching (CRT). Employing a phenomenological research approach, qualitative data was collected from 14 early childhood teachers. These teachers are actively engaged in the field, working with refugee children for a minimum of three years, and at least one refugee child is present in their classroom. The research methodology involves a Three-Interview Series. During the first interview, a semi-structured format is employed to elicit essential demographic and background information from the participants. In the second interview, metaphor cards were utilized to understand teachers' experiences, strengths and needs over the year. The third interview was conducted via Educational Journey Mapping as a data collection tool to summarize the process. After coding the data inductively, the findings revealed six major themes explaining teachers' experiences. These themes are Teachers' Cultural Competency, Cultural Diversity in Curriculum, Communication Process with Refugee Children, Building Partnership with Refugee Parents, Relationship Between Local and Refugee Children and Professional Competencies and Development. To explain teachers' needs and strengths, two themes were identified: Teachers' Strengths Over the Years and Teachers' Needs Over the Years. Under each theme, teachers' previous and current experiences, strengths and needs and the change in these aspects were identified. Finally, two themes emerged to identify teachers' perceptions of CRT: Teachers' Initial Perceptions of Culturally Responsive Teaching and Last Perceptions of Culturally Responsive Teaching. The study yielded a few implications for teachers, teacher education programs, and policymakers.