Integrating sustainability into early childhood education through in-service training: An effort towards transformative learning
Sürdürülebilirliğin hizmetiçi eğitim ile okul öncesi eğitime entegre edilmesi: Dönüştürücü öğrenmeye yönelik bir çaba
- Tez No: 277934
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. DR. REFİKA OLGAN, DOÇ. DR. GAYE TUNCER TEKSÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 211
Özet
Bu çalışmanın amacı iki kıvrım içermektedir. İlk amaç, erken çocukluk eğitimi öğretmenleriyle uygulanacak sürdürlebilirlik için öğrenme ve sürdürülebilir kalkınma için eğitim hedeflerine yönlendirilmiş dönüştürücü öğrenme çerçevesinde oluşturulmuş bir hizmetiçi eğitim örneği ortaya koymaktır. Çalışmanın ikinci amacı, oluşturulan dönüştürücü öğrenme örneğinin katılımcıların perspektif dönüşümlerine etkilerini ve bu dönüşüme nelerin katkı sağladığını araştırmaktır. Bu çalışma, uygun örnekleme yoluyla seçilen 24 okul öncesi öğretmeni ilegerçekleştirilmiştir. Araştırma metodu iki temel veri toplama ve analiz etme metodunu içermektedir. Katılımcılarla 7 yarım günlük bir hizmetiçi eğitim gerçekleştirilmiş, eğitimin sonunda Öğrenme Etkinlikleri Anketi tüm katılımcılarla uygulanmış, veri toplama süreci daha sonra 6 kişiyle yapılan mülakatlarda desteklenmiştir. Her iki değerlendirme aracı da Kathleen P. King (1997) tarafından geliştirilmiş olup bu çalışmanın amacı doğrultusunda Türkçe'ye çevirilmiştir; adaptasyon ve güvenirlik çalışmaları yapılmıştır.Çalışmanın sonucunda katılımcıların tümünün (%100) uygulanan hizmetiçi eğitim dolayısıyla farklı seviyelerde perspektif dönüşümü yaşadığı ortaya konmuştur. Çalışmada elde edilen en önemli bulgular: (a) perspektif dönüşümü öğrenme deneyimleri, öğrenenin kendi hayatını ve dünyayı anlamlandırmasında önemli değişimleri içermektedir, (b) dönüştürücü öğrenme yolculuğunu her öğrenen farklı şekilde deneyimlemektedir, (c) çalışmanın örneklem grubu, sürdürülebilirlikle ilintili farklılaştırılmış referans iskeletine intikal ettikçe, kanaatlerinde, varsayımlarında ve bakış açılarında değişimler yaşamıştır, (d) destek ve hizmetiçi eğitimde yer alan sınıf içi görevleri perspektif dönüşümüne katkı yapan faktörler olarak bulunmuştur, (e) tartışmalar, grup projeleri, eleştirel düşünme etkinlikleri, katılımcıların özdeğerlendirmeleri, eğitimin geleneksel olmayan yapısı, eğitmenin desteği, diğer katılımcıların desteği ve eğitmenin katılımcıyı başa çıkması gereken durumlarla karşı karşıya bırakması perspektif dönüşümüne katkı sağlayan temel unsurlardır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is twofold, first is to create an in-service training examplethat can be conducted with childhood education teachers in framework of transformativelearning towards learning for sustainability and education for sustainable development.Second aim of study is to investigate effects and contributors of created transformativelearning example on participants? perspective transformation. 24 teachers were involvedas convenient sample in this research. Research methodology combined two basic datagathering and analysis methods. Sample group participated in seven half day in-servicetraining, at the end of training initial inquiry was conducted by using Learning ActivitiesSurvey with all participants and it was continued with 6 follow-up interviews. Assessmenttool and interview format were developed by Kathleen P. King (1997) and were translatedin Turkish and adapted for the use of this research.The results of this research revealed that 100% of participants experiencedperspective transformation at varying degrees in relation to in-service training conducted.The most telling findings indicate that: (a) perspective transformation learning experiencesinclude major shifts in learner?s understanding of his/her life and world, (b) journey oftransformative learning differs among learners, (c) sampled population experienced somechanges in their perspective of their beliefs, assumptions and points of view as well asthey transitioned to a more differentiated frame of reference which is related withsustainability, (d) both classroom assignments and support were noted as importantcontributors of perspective transformation, (e) discussions, group projects, criticalthinking activities, self-evaluation of participants and unconventional structure of training,support of trainer, support from others and challenge from trainer were evaluated as maincontributors to perspective transformation.