Dondurulmuş embriyo transferlerinde, 3. gün, 3. günden 5. güne ılerletilen ve 5. gün transferlerin ıvf ve gebelik sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of ivf and pregnancy outcomes in frozen embryo transfers on day 3, advanced from day 3 to day 5, and on day 5
- Tez No: 889490
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SÜHHA BOSTANCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: FET sikluslarda embriyo transfer günlerinin gebelik sonuçlarına etkisini gözlemlemeyi amaçladık 3. gün dondurularak 3. Gün transfer edilen embriyoların, 3. gün dondurularak 5. güne ilerletilen embriyoların, 5. gün dondurularak 5. gün transfer edilen embriyoların transfer sonuçlarını karşılaştırdık. GEREÇ VE YÖNTEM: Ocak 2017 – Ocak 2024 tarihleri arasında, Sakarya Üniversitesi Tıp Fakültesi Yardımcı Üreme Teknikleri Merkezine başvuran, 25 yaşından büyük, 45 yaşından küçük, dondurulmuş çözülmüş embriyo transferi yapılan tüm hastaların dosyaları tarandı. Ardından bu hastalar içerisinde dondurma siklusunda 3. gün embriyosu dondurulup, çözme siklusunda 3. günden 5. güne ilerletilen hastalar, 3. gün dondurulup çözülererek transfer edilen hastalar ve 5. gün dodurulup çözülerek transfer edilen hastalarla gebelik ve canlı doğum sonuçları karşılaştırıldı. BULGULAR: Hasta gruplarına ait yaş, BMİ, transfer yaşı, transfer günü, transfer edilen embriyo sayısı, endometrial kalınlık, infertilite süresi, FSH, AMH, PRL, TSH, T4 gibi veriler arasında istatiksel olarak anlamlı farklar görülmedi (P˃0.05). D3 FET grubu gebelik ve canlı doğum oranları olarak istatistiksel anlamlı derecede farklıydı. D3-5 ve D5 FET grubu benzer gebelik ve canlı doğum oranlarına sahiptir. SONUÇ: 3. Gün çözülerek 5. güne ilerletilen FET sikluslarının gebelik ve canlı doğum oranları 3. gün FET sikluslarından daha iyi, 5. gün FET siklusları ile benzerdir.
Özet (Çeviri)
Comparison of IVF and pregnancy outcomes in frozen embryo transfers on day 3, advanced from day 3 to day 5, and on day 5 AIM: In FET cycles, we aimed to observe the impact of embryo transfer days on pregnancy outcomes. We compared the transfer outcomes of embryos frozen and transferred on day 3, embryos frozen on day 3 and advanced to day 5, and embryos frozen and transferred on day 5 MATERIALS AND METHODS: Between January 2017 and January 2024, the files of all patients over 25 and under 45 years old who underwent frozen-thawed embryo transfer at the Assisted Reproductive Techniques Center of Sakarya University Faculty of Medicine were reviewed. Subsequently, among these patients, the pregnancy and live birth outcomes of those who had day 3 embryos frozen and advanced to day 5 in the thaw cycle, those who had day 3 embryos frozen and transferred after thawing, and those who had day 5 embryos frozen and transferred after thawing were compared. RESULTS: No statistically significant differences were observed among the patient groups in terms of age, BMI, transfer age, transfer day, number of embryos transferred, endometrial thickness, duration of infertility, FSH, AMH, PRL, TSH, and T4 (P˃0.05). The D3 FET group showed statistically significant differences in pregnancy and live birth rates. The D3-5 and D5 FET groups had similar pregnancy and live birth rates. CONCLUSION: Pregnancy and live birth rates of FET cycles where embryos were thawed on day 3 and advanced to day 5 are better than those of day 3 FET cycles and are similar to those of day 5 FET cycles.