Troklear femur faset asimetrisinin patellofemoral instabiliteyle ilişkisi
Relationship of trochlear femur facet asymmetry wi̇th patellofemoral instability
- Tez No: 889491
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİZAMETTİN KOÇKARA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Amaç: Patellofemoral instabilite, günümüzde tanı ve tedavi yönünden hala fikir birliği sağlanamamış bir konudur. Literatürde troklear femur faset asimetrisinin patellofemoral instabiliteye etkisini değerlendiren yeterince çalışma yoktur ve bu nedenle bu tez çalışması yapılmıştır. Troklear femur faset asimetrisinin patellofermoral instabiliteyle ilişkisini araştırmak ve aralarında eğer anlamlı bir ilişki varsa bu ilişkiyi diğer majör risk faktörleriyle beraber karşılaştırıp buna yönelik tanı ve tedavi algoritmaları oluşmasına katkıda bulunmak amacıyla bu çalışma yapılmıştır. Hastalar ve Yöntemler: Dejour 'un tarif etttiği objektif patellar instabilite tanımına göre objektif patellar instabilitesi olan, geçirilmiş en az bir patellofemoral çıkık hikayesi olan ve direkt grafide patella altası mevcut hastalarla; objektif patellar instabilitesi olmayan hastaları belirledik. Daha sonra bu hastaların 1,5 Tesla özelliği olan Manyetik Rezonans cihazlarında çekilen diz görüntülemelerini inceledik. Bu Manyetik Rezonans görüntülemelerinde; troklear faset asimetrisi, troklear displazi, Tüberositas Tibia-Troklear Oluk mesafesi, patellar aksiyel angajman indeksi ve Wiberg patellar morfoloji tiplerini belirledik. Bu belirlediğimiz parametrelerin birbirleriyle olan ilişkilerini değerlendirmek için objektif patellar instabilitesi olan ve olmayan iki grup oluşturduk. Çalışma grubu 26 kadın ve 17 erkek olmak üzere toplamda 43 hastadan, kontrol grubu ise 24 kadın ve 19 erkek olmak üzere toplamda yine 43 hastadan oluşmaktaydı. Çalışmamız retrospektif bir çalışmadır. Bu çalışmada her iki grubun Manyetik Rezonans görüntülemelerindeki ölçümlerini hastanemiz sistemindeki Picture Archiving and Communication Systems (PACS) v4.1.2.22 programı ile gerçekleştirdik. Bulgular: Objektif patellar instabilitesi olan ve olmayan şeklinde ayırdığımız iki grubun istatistiksel analizinde; yaş, cinsiyet, taraf ve vücut boy uzunlukları arasında anlamlı fark bulunamamıştır. Patellofemoral instabilite olan grupta Tüberositas Tibia-Troklear Oluk mesafesi, Wiberg değeri patellofemoral instabilite olmayan gruptan anlamlı (p0,05) etkinliği gözlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: Patellofemoral instability is topic on which there is still no consensus regarding diagnosis and treatment. There are not enough studies in the literature evaluating the effect of trochlear femur facet asymmetry on patellofemoral instability, and therefore this thesis study was conducted. This study was conducted to investigate the relationship between trochlear femur facet asymmetry and patellofermoral instability and, if there is a significant relationship, to compare this relationship with other major risk factors and contribute to the creation of diagnostic and treatment algorithms. Patients and Methods: According to the definition of objective patellar instability described by Dejour, patients with objective patellar instability, a history of at least one patellofemoral dislocation, and patients with patella alta on plain radiographs were identified as patients without objective patellar instability. Then, we examined the knee images of these patients taken with magnetic resonance devices with a 1.5 Tesla feature. In this magnetic resonance imaging, we determined trochlear facet asymmetry, trochlear dysplasia, Tuberositas Tibia-Trochlear Groove distance, patellar axial engagement index, and Wiberg patellar morphology types. To evaluate the relationships between these parameters, we created two groups with and without objective patellar instability. The study group consisted of 43 patients in total, including 26 women and 17 men, and the control group consisted of 43 patients in total, including 24 women and 19 men. Our study is a retrospective study. In this study, we performed the magnetic resonance imaging measurements of both groups with the Picture Archiving and Communication Systems (PACS) v4.1.2.22 program in our hospital system. Results: In the statistical analysis of the two groups, we divided them into those with and without objective patellar instability; no significant difference was found between age, gender, side, or body height. In the group with patellofemoral instability, the Tuberositas Tibia-Trochlear Groove distance and Wiberg value were significantly (p0,05) effect of 4 the age value was observed.