Okul temalı dizilerin liseli gençler üzerindeki etkisi ve öğrencilerin sosyal medya kullanma pratikleri üzerine bir araştırma
A study on the impact of school-themed TV series on high school students and their social media usage practices
- Tez No: 889499
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, liseli öğrencilerin dizi izleme alışkanlıklarını incelemek, bu öğrencilerin diziler üzerinden sosyal medya kullanma pratiklerini ortaya koymak ve okul temalı dizilerin öğrenciler üzerindeki etkilerini incelemektir. Çalışmanın verileri, genel tarama modeliyle tasarlanarak Niğde il merkezinde bulunan uygun örnekleme yöntemiyle seçilen, gönüllü 479 öğrenciden toplanmıştır. Verilerin toplanması için 2 bölümden oluşan anket formu kullanılmıştır. Birinci bölümde öğrencilerin okul, sınıf ve cinsiyet bilgileri, televizyon izleme alışkanlıklarına dair sorular ile diziler üzerinden sosyal medya kullanma pratikleri ile ilgili sorular, ikinci bölümde ise okul temalı dizilerin öğrencilere etkisinin ölçüldüğü 25 maddeden oluşan likert tipi anket soruları yer almıştır. Araştırma sonuçlarına göre öğrencilerin birçoğu günlük 1-3 saat arasında televizyon izlediği ve dizileri daha çok televizyondan takip ettikleri belirlenmiştir. Dizi izlemeye başlarken oyuncular ve fragmanlar etkili olurken, dizi izlemeyi bırakmanın ana sebeplerinden biri ahlaki uygunsuz sahnelerin olduğu tespit edilmiştir. Dizileri sosyal medyada takip etmedikleri buna karşın öğrencilerin önemli bir bölümünün dizi oyuncularını sosyal medyada takip ettikleri görülmektedir. Okul temalı dizilerin öğrencilere etkisine ilişkin anketten elde edilen toplam puan cinsiyet ve sınıf seviyesine göre değişmezken, eğitim alınan liseye göre değiştiği tespit edilmiştir. Ayrıca etkinin alt boyutlarında kız öğrencilerin ve Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde eğitim alan öğrencilerin tüketim ve beklenti ile iletişimdeki olumsuz deneyimler faktörlerinde diğer gruplara göre daha fazla etkilendikleri gözlemlenmiştir. Eğitimcilere ebeveynlere, araştırmacılara ve diğer paydaşlara çeşitli öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to examine the TV series viewing habits of high school students, to reveal their social media usage practices through TV series and to examine the effects of school-themed TV series on students. The data of the study were collected from 479 volunteer students who were selected by convenient sampling method in Niğde city center by using a general survey model. A questionnaire form consisting of 2 sections was used to collect the data. The first part included questions about students' school, class and gender information, television viewing habits and social media usage practices through TV series, and the second part included Likert-type survey questions consisting of 25 items measuring the effect of school-themed TV series on students. According to the results of the research, it was determined that most of the students watch television between 1-3 hours a day and follow the series mostly on television. While the actors and trailers were effective in starting to watch the series, it was determined that one of the main reasons for stopping watching the series was the morally inappropriate scenes. It is seen that the students do not follow the series on social media, whereas a significant portion of the students follow the series actors on social media. While the total score obtained from the questionnaire regarding the impact of school-themed TV series on students did not change according to gender and grade level, it was determined that it changed according to the high school attended. In addition, it was observed that female students and students studying at Vocational and Technical Anatolian High School were more affected than other groups in the factors of consumption and expectation and negative experiences in communication. Various recommendations are presented to educators, parents, researchers and other stakeholders.