Gelişimsel kalça displazisi tedavisinde uygulanan Salter İnnominat Osteotomisi'nin geç dönem takip sonuçları
Postoperative late results of Salter's Innominate Osteotomy in treatment of congenital hip dysplasia
- Tez No: 86686
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNCAY CENTEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
116 ÖZET İstanbul Üniveristesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Ortopedi ve Traumatoloji Anabilim Dalı' na gelişimsel kalça displazisi nedeniyle başvuran hastalara uygulanan Salter innominat osteotomi' nin geç postoperatif döneme ait sonuçları değerlendirildi. Çalışmaya, 1972 - 1996 yılları arasında öpere edilmiş ve kontrole gelen 49 hasta alındı. Olguların 39' u kadın ( % 79.60 ), 10' u erkektir ( % 20.40 ). Olguların 15' inin sağ taraf ( % 30.61 ), 20' sinin sol taraf ( % 40.82 ) ve 14' ünün de her iki ( % 28.57 ) kalçasına olmak üzere toplam 63 kalçaya innominat osteotomi uygulanmıştır. Hastaların en küçüğü 1 1 aylık, en büyüğü 5 yaşında olup, yaş ortalaması 2 yaş 5 aydır. Takip süresi en az 12 ay, en çok 312 ay ( 26 yıl ) olup, ortalama 130.61 aydır. İnnominat osteotomi öncesinde 13 hastaya genel anestezi altında addüktör tenotomi + kapalı redüksiyon ve pelvipedal alçılama ; 2 hastaya da femur üst uç varizasyon - derotasyon osteotomisi uygulanmıştır. Preoperatif dönemde, olguların 32' sine ( % 65.31 ) en az 3 gün, en çok 7 hafta, ortalama 2 hafta 4 gün süreyle traksiyon uygulanmıştır. Radyolojik değerlendirmede, preoperatif döneme ait asetabular indeksin ortalama değeri 35.87 °, Sharp açısı ortalama değeri 54.17 ° ve kollum - diafiz açısı ortalama değeri 154.34 °' dir. Geç postoperatif dönemde ise, asetabular indeks ortalama değeri 19.36 °, Sharp açısı ortalama değeri 42.32 °, kollum - diafiz açısı ortalama değeri 139.63 ° ' dir. Geç postoperatif dönemde asetabular indekste 16.51 °, Sharp açısında 11.85 °, kollum - diafiz açısında ise 14.71 °' lik düzelme saptandı ( p < 0.001 ). Olgularımızın 5' inde yüzeyel yara enfeksiyon gelişmiş, hepsi de antibiyoterapi ile tedavi edilmiştir. 2 olguda subluksasyon, 4 olgunun 5 kalçasında da yeniden çıkık saptanmış olup ; nüks instabilite nedeniyle kalçaların 3' üne femoral üst uç derotasyon - varizasyon osteotomisi,117 3' üne açık redüksiyon, 1' ine de Steel + femoral üst uç derotasyon - varizasyon osteotomisi uygulanmıştır. 1 olguda postoperatif immobilizasyon sonunda gelişen osteoporoza bağlı femur fraktürü gelişmiş olup, tedavisinde 6 hafta pelvipedal alçılama uygulanmıştır. 2 olguda eklem redörü saptanmış olup, ikisi de postoperatif dönemde uygulanan ciddi rehabilitasyon sonucunda düzelmiştir. 1 olguda abdüksiyon zaafı gelişmiş olup, tedavisinde trokanter major distalizasyonu uygulanmıştır. Buchoz - Ogden kriterlerine göre, 10 olguda ( % 71.43 ) tip 3, 4 olguda ( % 28.57 ) tip 4 ; Kalamchi - MacEwen sınıflamasına göre de 7 olguda ( % 50.00 ) Evre 3, 7 olguda ( % 50.00 ) AVN saptanmıştır. Olgular, radyolojik olarak Severin kriterlerine göre değerlendirildi ; mükemmel + iyi sonuç ortalaması % 80.99 olarak bulundu. Klinik olarak da, modifiye McKay kriterlerine göre değerlendirildi ve mükemmel + iyi sonuçların ortalaması % 79.59 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
118 SUMMARY The late postoperative results of patients with Congenital Hip Dysplasia having had Salter innominate osteotomy in Orthopaedics and Traumatology Department of Cerrahpaşa Medical School, University of İstanbul were evaluated in this thesis. 49 patients who were operated between the years 1972 - 1996 and followed until present time. 39 of the patients were females ( 79.60 % ) while 10 were males ( 20.40 % ). 15 of the cases ( 30.61 % ) were operated on their right hips while 20 of them ( 40.82 % ) were operated on their left hips and 14 of the cases ( 28.57 % ) were operated bilaterally. Innominate osteotomy was applied to totally 63 hips. The youngest patient was 1 1 months of age while the oldest one was 5 years old with a mean age of 2 years and 5 months. The mean follow up period was 130.61 months, 12 months being the shortest and 312 months ( 26 years ) being the longest. Before the innominate osteotomy, 13 patients were treated with adductor tenotomy under general anesthesia plus closed reduction with pelvi-pedal casting ; 2 patients were treated with varisation and derotation osteotomy of the upper femur. Preoperative traction was applied to 32 ( 65.31 % ) of the patients for at least 3 days to at most 7 weeks with an average period of 2 weeks and 4 days. On radiological evaluation mean preoperative acetabular index value was 35.87°, Sharp angle was 54.17° and collum - diaphyseal angle was 154.34°. The mean acetabular index calculated in the late postoperative period was 19.36° while Sharp angle was 42.32° and collum - diaphyseal angle was 139.63°.