İntraartiküler teriparatid uygulanmasının osteoartrit oluşturulan temporomandibular eklemler üzerindeki etkisi: Histomorfometrik ve immuno histokimyasal analazi
Effect of intraarticular teriparatide application on temporomandibular joints with osteoarthritis: Histomorphometric and immuno histochemical analysis
- Tez No: 889532
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CANSU GÜL KOCA
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Temporomandibular eklem osteoartriti mekanik ve biyolojik etyolojiye dayanan faktörler sonucunda; subkondral kemik, kıkırdak, sinoviyum ve çevre dokularda destrüksiyona yol açan kronik bir hastalıktır. Bu çalışmanın amacı, temporomandibular eklem osteoartritinde teriparatid enjeksiyonunun, kıkırdak destrüksiyonu ve eklem inflamasyonu üzerine etksinin değerlendirilmesidir. Osteoartrit modeli oluşturmak için Complete Freud's Adjuvan (CFA) enjeksiyonu yöntemi kullanıldı. Çalışmamızda 40 adet erkek Spraque-Dawley bir adet normal ve üç adet çalışma grubu olmak üzere dört gruba ayrıldı. 1. Grup: Normal grup (n=10), 2. Grup: CFA+ eklem içi serum grubu (n=10), 3. Grup: CFA + intraartiküler hyalunorik asit grubu (n=10), 4. Grup: CFA + intraartiküler teriparatid grubu (n=10). 2.,3. ve 4. gruplara enjeksiyon CFA enjeksiyonundan bir hafta sonra başlandı ve birer hafta arayla toplam üç kez tekrarlandı. 28. günde hayvanlar sakrifiye edildi. Teriparatidin kıkırdak destrüksiyonu ve sinoviyal inflamasyon üzerindeki etkileri histopatolojik olarak incelendi. Histomorfometrik incelemede kondiler kıkırdak kalınlığı, osteokondral birlerşim ve artiküler disk kalınlığı ölçüldü. İmmunohistokimyasal incelemede apoptotik kondrosit sayımı yapıldı ve IL-6 ekspresyonu değerlendirildi. Histolojik incelemede teriparatidin inflamasyon belirtilerini geri çevirdiği gözlendi. Kondiler kıkırdak kalınlığı ölçümü teriparatid grubunda, diğer gruplara göre istatistiksel olarak anlamlı artış gösterdi. İnflamasyon sonucu oluşan artiküler disk kalınlaşması teriparatid grubunda belirgin azalma gösterdi. Tedavi gruplarındaki kondrosit apoptozu, artrit grubuna göre anlamlı ölçüde düşük bulundu. Tüm değerlendirmelerde tedavi grupları arasındaki farklar anlamlı bulundu. IL-6 ekspresyonu tedavi gruplarında artrit grubuna göre belirgin azalma gösterdi. Sonuç olarak; intraartiküler teriparatid tedavisi, temporomandibular eklem osteoartritindeki inflamasyon ve kıkırdak destrüksiyonunu önleyerek iyileştirici etki göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Temporomandibular joint osteoarthritis as a result of factors based on mechanical and biological etiology; It is a chronic disease that causes destruction in subchondral bone, cartilage, synovium and surrounding tissues. The aim of this study was to evaluate the effect of teriparatide injection on cartilage destruction and joint inflammation in temporomandibular joint osteoarthritis. Complete Freud's Adjuvant (CFA) injection method was used to create an osteoarthritis model. In our study, 40 male Spraque-Dawleys were divided into four groups as one normal group and three study groups. Group 1: Normal group (n=10), Group 2: CFA+ intraarticular serum group (n=10), Group 3: CFA + intra-articular hyaluronic acid group (n=10), Group 4: CFA + intra-articular teriparatide group (n=10). 2.,3. Injections in groups 4 and 4 were started one week after the CFA injection and were repeated three times at intervals of one week. On the 28th day, the animals were sacrificed. The effects of teriparatide on cartilage destruction and synovial inflammation were examined histopathologically. Condylar cartilage thickness, osteochondral junction and articular disc thickness were measured in histomorphometric examination. In immunohistochemical examination, apoptotic chondrocyte count was performed and IL-6 expression was evaluated. Histological examination revealed that teriparatide reversed the signs of inflammation. Condylar cartilage thickness measurement showed a statistically significant increase in the teriparatide group compared to the other groups. Articular disc thickening due to inflammation decreased significantly in the teriparatide group. Chondrocyte apoptosis in the treatment groups was found to be significantly lower than in the arthritis group. Differences between treatment groups were significant in all assessments. IL-6 expression was significantly decreased in the treatment groups compared to the arthritis group. In conclusion; Intra-articular teriparatide treatment showed a curative effect by preventing inflammation and cartilage destruction in temporomandibular joint osteoarthritis.