İntraartiküler hyalüronik asitin ratlarda menisküs iyileşmesi üzerine histopatolojik etkileri
- Tez No: 242283
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSTEMİ YÜCEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç:HA'in özellikle diz eklemi osteoartrit gelişmesini önlemek amacıyla yapılmış birçok çalışma literatürde mevcuttur. Ancak HA'in menisküs yırtıklarının iyileşmesiüzerine etkileri ile ilgili çalışmalar kısıtlı ve genellikle cerrahi teknikler ile birleştirilerekuygulamalara yer verilmiştir. Bu çalışmada iyileşme potansiyeli olabileceğinidüşünülen menisküs yırtıklarında HA'in iyileşme üzerine etkinliğini araştırmasıamaçlanmıştır.Giriş:Günümüzde gelişen tanısal yöntemler, cerrahi teknikler ve tedavi yöntemleri diziçi travmaları içerisinde önemli bir yer işgal eden menisküs yırtıklarının öneminiarttırmıştır. Menisküsler diz ekleminde yük taşıma ve dağılım, şok emilimi, eklemstabilizasyonu, eklem uyumunun sağlanması ve lumbrikasyon gibi bir çok görevleribulunmakta ve bu fonksiyonları yapabilmesi için sağlam bir menisküs dokusunaihtiyaç duyulmaktadır. İş ve güç kayıpları ve sosyal yaşam ihtiyaçlarının artması vekişilerin daha fazla bedensel aktivite yönelimleri sonrasında dizde gelişebilecekhasarları azaltma veya ortadan kaldırma açısından menisküs tamirleri daha da önemkazanmıştır. Özellikle manyetik rezonans ve artroskopik görüntüleme yöntemleriningelişmesi ve menisküs yapısal özelliklerinin daha iyi anlaşılması tedaviseçeneklerinin çeşitliliğini arttırmıştır. Çalışmada diz içi yaygın kullanım alanlarıbulunan ve yapılan çalışmalarda biokimyasal ve fiziksel özellikleri ile bir çok diz içipatolojinin ilerlemesinin durmasına ve iyileşmesine olumlu katkıları bulunan HAkullanılmıştır. Bu konuda yapılan çalışmalarda genellikle menisküs sütur teknikleri veparsiyel menisektomilerle birlikte HA kullanımı ile ilgili çalışmalar bildirilmştir. Buçalışmada spontan iyileşme potansiyeli olan ya da konservatif tedavi edilmesiplanlanan menisküs yırtıklarında HA'in etkinliğinin araştırılması amaçlanmıştır.53Yöntem ve Bulgular:Dört grup olarak yapılan deneysel rat çalışmasında 28. gün de alınan menisküskesitlerinde histopatolojik inceleme ile elde edilen sonuçlar istatistiksel olarakdeğerlendirilmiştir. Smacl ve hmacl grupları, Sm ve hm, s (smacl-sm) ve h (hmaclhm)grupları arasında fibrokondrosit, vasküler proliferasyon, iltihap hücreleri patolojikincelemeleri açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmıştır. Smacl ve smgrupları, hmacl ve hm grupları arasında ise fibrokondrosit, vasküler proliferasyon,iltihap hücreleri patolojik incelemeleri açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılıksaptamamıştır.Sonuç:Smacl ve hmacl grupları, Sm ve hm, s(smacl-sm) ve h(hmacl-hm) gruplarıarasındaki histopatolojik parametrelerdeki artışlar nedeniyle HA'in menisküs yırtıkiyileşmesi üzerine olumlu etkisinin olduğu kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
9. İNGİLİZCE ÖZETObjective:There are a number of studies about the effect of HA on knee joint in order toprevent osteoarthritis in literature. However, the studies about the healing effects ofHA on meniscus tears are limited and the manipulations are usually combined withsurgical techniques. In this study we aimed to investigate the possible healingeffects of HA on meniscus tears.Background:Recently, newly developed diagnostic and treatment methods increased theimportance of meniscus tears which take a great part in knee traumas. Meniscusplays an important role in weight carrying and distribution, shock absorbtion, jointstabilization and lumbrication and these functions need heathy meniscus tissue.After the increase in loss of work capasity, social needs and physical activity, thetreatment of knee gets more importance in order to reduce or reveal the possibledeformities that may develop. Especially, the development of magnetic resonansand arthroscopic imaging methods leading to clarify the structural features ofmeniscus, varified the treatment options. In this study, HA, which frequently used inprevious studies is used. HA is an agent that contributed to healing or slowing theprogression of several knee patholigies due to its biochemical and physical features.54Previous studies usually demonstrated HA usage with meniscus suturetechniques and parsiyel menisectomies. In this study, we aimed to investigate theeffects of HA in meniscus tears which have a spontaneous healing potential or inconservative therapy consideration.Materaial and Methods:In the experimental rat study which was performed in 4 groups, meniscussections taken histopathologically in the 28. day were evaluated statistically. Astatistically significant difference was detected between the smacl and hmaclgroups, sm and hm, s (smacl-sm) and h (hmacl-hm) groups in the pathologicalinvestigations of fibrocondrosit, vascular proliferation, inflammatory cells. Nostatistically significant differences were found between the Smacl and sm groups,hmacl and hm groups in the pathological investigations of fibrocondrosit, vascularproliferation, inflammatory cells.Conclusion:Because of the increase in the histopathological parameters between the smacl andhmacl groups, sm ve hm, s(smacl-sm) and h(hmacl-hm) groups, it is considered thatHA has a positive effect on the healing of meniscus tears.