New historicism and metafictional reading on Julian Barnes' England, England (1996)
Yeni tarihselcilik ve Julian Barnes'ın İngiltere, İngiltere (1996) eseri üzerine üstkurgusal okuma
  1. Tez No: 889542
  2. Yazar: MUSTAFA BALOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Yeni Tarihselcilik, postmodern bağlamda ulusal kimlik, özgünlük, güç ve öteki gibi kavramları yansıtma konusunda önemli bir yaklaşımdır. Öte yandan edebiyat, bu toplumsal kavramları yansıtmak ve eleştirmek için değerli bir araçtır. Bu tezin amacı, Julian Barnes'ın İngiltere, İngiltere (1996) romanını Yeni Tarihselcilik ve üstkurgu bağlamında bir okuma gerçekleştirmektir. Julian Barnes'ın İngiltere, İngiltere adlı romanı hem politik hem de sosyolojik olarak zengin bir içeriğe sahiptir. Çocukluğunun bir kısmı Fransa'da geçen Barnes bu eserinde Fransız sosyolog ve düşünürlerin kavramlarını eserine yansıtmıştır. Romanın yazıldığı dönemde ülkesindeki atmosferi yukarıda bahsedilen kavramlar yoluyla hiciv kullanarak ele almıştır. Romanda, kurgusal bir tema parkının, ulusal kimlik çatısı altında para kazanmak amacıyla insanlara nasıl sunulduğu anlatılmaktadır. Romanda geçen İngiliz kültürüne dair detaylı ve sade bilgiler, Barnes'ın ülkesine ve kültürüne olan hakimiyetinin bir göstergesidir. Barnes'ın üstkurmaca anlatımı ve tarihsel içeriğiyle İngilizlik kavramını eleştirdiği görülmektedir. Bu bağlamda romanın içeriğinde karşımıza çıkan hırs ve kibrin insanlara verdiği zararın karakterlerle ve masalsı bir anlatımla ele alındığı tespit edilmiş ve incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
New Historicism is a significant approach to reflecting concepts such as national identity, authenticity, power, and other in the postmodern context. On the other hand, literature is a valuable tool to reflect on and criticise these social concepts. The aim of this thesis is to close read Julian Barnes' novel England, England (1996) in the context of New Historicism and metafiction. Julian Barnes' novel England, England has rich content both politically and sociologically. Barnes, who spent part of his childhood in France, reflected the concepts of French sociologists and thinkers in his work. He discussed the atmosphere in his country at the time when the novel was written, using satire through the concepts mentioned above. The novel tells the story of how a fictional theme park is served to people in order to make money, under the umbrella of national identity. The detailed and simple information about British culture in the novel is an indication of Barnes' mastery of his country and culture. It is observed that Barnes criticises the concept of Englishness with his metafictional narration and historical content. In this context, it has been determined and examined that the damage caused to people by ambition and arrogance, which we encounter in the content of the novel, is handled with characters and a fairy tale-like narration.