Standardize ebeveyn simülasyon yönteminin hemşirelik öğrencilerinin kültürlerarası iletişim kaygısına etkisi
The effect of standardized parent simulation method on intercultural communication anxiety of nursing students
- Tez No: 889543
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMA KUĞUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu araştırmanın amacı; geleneksel ve simülasyona dayalı eğitimde farklı kültürden çocuk hastalara bakım verecek olan hemşirelik öğrencilerinin kültürlerarası iletişim kaygısına standardize ebeveyn simülasyon yönteminin etkisini incelemektir. Araştırma randomize kontrolü deney ve kontrol grup tasarım tipinde gerçekleştirildi. Araştırmanın niceliksel tasarımı randomize ön test – son test kontrol gruplu, niteliksel tasarımı ise çözümleme oturum yöntemi kullanılarak gerçekleştirildi. Araştırmanın evrenini, araştırmaya katılmaya gönüllü olan hemşirelik dördüncü sınıf öğrencileri oluşturdu (N=72). Araştırmanın örneklemini; niceliksel tasarımda 36 öğrenci kontrol ve 36 öğrenci deney grubu oluşturdu. Araştırma İstanbul ilindeki bir vakıf üniversitesin beceri laboratuvarında yürütüldü. Araştırma verileri;“Sosyodemografik Veri Toplama Formu”,“Simülasyon Tasarım Ölçeği”,“Öğrenci Memnuniyeti ve Öğrenmede Kendine Güven Ölçeği”,“Simülasyona Dayalı Öğrenmenin Değerlendirilmesi Ölçeği”,“Modifiye Simülasyon Etkililik Aracı”,“Kültürlerarası İletişim Kaygısı Ölçeği”,“İletişim Beceri Kontrol Listesi, Bilgi Testi, Eğitim Değerlendirme Formu”kullanılarak oluşturuldu. Verilerin analizinde SPSS 27 (Statistical Package for the Social Sciences) programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is; to examine the effect of the standardized parent simulation method on the intercultural communication anxiety of nursing students who will care for child patients from different cultures in traditional and simulation-based education. The research was carried out in a mixed method design type. The quantitative design of the research was carried out with a randomized pre-test - post-test control group, and the qualitative design was carried out using the analysis session method. The population of the research consisted of fourth-year nursing students who volunteered to participate in the research (N = 72). The sample of the research; In the quantitative design, 36 students formed the control group and 36 students formed the experimental group. The research was carried out in the skills laboratory of a foundation university in Istanbul Research data;“Sociodemographic Data Collection Form”,“Simulation Design Scale”,“Student Satisfaction and Self-Confidence in Learning Scale”,“Simulation-Based Learning Evaluation Scale”,“Modified Simulation Effectiveness Tool”,“Intercultural Communication Anxiety Scale”,“Communication Skills Checklist”, Knowledge Test, Education Evaluation Form" was used. SPSS 27 (Statistical Package for the Social Sciences) program was used to analyze the data.