Life kinetik antrenmanlarının judocuların motorik ve teknik gelişimleri üzerine etkisi
The effect of life kinetic training on motoric and technical development of judoists
- Tez No: 889541
- Danışmanlar: PROF. DR. SELAMİ YÜKSEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trabzon Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu araştırma, Life Kinetik antrenmanlarının 9-13 yaş aralığındaki judocuların motor özellikleri ve teknik gelişimleri üzerine etkilerini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya Rize'de ikamet eden, 9-13 yaş aralığında, en az bir yıldır lisanslı judo yapan 13 deney ve 12 kontrol grubu katılımcısı veli izni alınarak gönüllü olarak katılmıştır. Deney grubu, geleneksel judo antrenmanlarının yanı sıra 8 haftalık süre boyunca haftalık 3 gün, 45 dakika Life Kinetik antrenman seanslarına katılmış, kontrol grubu ise sadece geleneksel judo antrenmanlarına devam etmiştir. Grupların tanımlayıcı istatistikleri başlangıçta tespit edilmiştir. Sporcuların denge, kuvvet, esneklik, çeviklik, el göz koordinasyonu, dikey sıçrama ve özel judo kondisyon testi (SJFT) olmak üzere çalışma öncesi ön test ve çalışma süresi sonrası son test şeklinde detaylı ölçümleri alınmıştır. Çalışma ölçüm istatistikleri SPSS 25.0 programı kullanılarak oluşturulmuştur. İstatistiksel analizlerin sonuçlarına göre, gruplar arası yaş, boy, kilo ve VKİ değerlerinde anlamlı bir fark bulunmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the effects of Life Kinetic training on the motor characteristics and technical development of judo players aged 9-13 years. Thirteen experimental and 12 control group participants who resided in Rize, aged between 9-13 years, who had been practicing licensed judo for at least one year, participated in the study voluntarily with parental permission. The experimental group participated in 45-minute Life Kinetic training sessions 3 days a week for 8 weeks in addition to traditional judo training, while the control group continued only traditional judo training. Descriptive statistics of the groups were determined at baseline. Detailed measurements of balance, strength, flexibility, agility, hand-eye coordination, vertical jump and special judo fitness test (SJFT) were taken as pre-test before the study and post-test after the study period. Study measurement statistics were generated using SPSS 25.0 program. According to the results of statistical analysis, no significant difference was found in age, height, weight and BMI values between the groups (p>0.05).