Havacılık sektöründe yalın yönetim uygulamalarının oluşturduğu kriz ve riskler
Crises and risks posed by lean management practices in the aviation industry
  1. Tez No: 889554
  2. Yazar: CEM TUNÇAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Yalın yönetim anlayışı katma değer sağlamayan faaliyetlerin elimine edilmesi, süreçlerin sürekli iyileştirilmesi ve israfın en aza indirilmesi temel felsefesine sahiptir. Yalın yönetim birçok kuruluş tarafından küresel ağda rekabet edebilmek için tercih edilmektedir. Öte yandan, dünya çapındaki olumlu etkileri yanı sıra yalın yönetim anlayışının yaratabileceği bir takım olumsuz etkiler ile kriz-risk durumları oluşturabileceği de göz önünde bulundurulmalıdır. Bu bağlamda tezin amacı, havacılık sektöründe yalın yönetim uygulamalarında karşılaşılan veya olası kriz ve riskleri belirlemektir. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden olasılıksız örnekleme yöntemi türü olan amaçlı örnekleme kullanılmıştır. Araştırma kapsamında havacılık sektöründe bulunan 21 yöneticiyle ile yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılarak havacılıkta yalın yönetim uygulamalarında mevcut kriz ve riskler değerlendirilmiştir. Araştırmanın veri analizleri sonuçlarına göre işletmeler üzerinde olumlu etki yarattığı düşünülen yalın yönetim uygulamalarının da olumsuz etkiler yaratabileceği temel savı desteklenmektedir. Araştırma sonucunda, personel üzerinde fazla iş yükü birikimi, üst yönetimin yalın yönetim uygulamaları konusundaki kararlılık ve devamlılık eksikliğinin oluşturduğu olumsuz durumlar ve yanlış uygulamalar sonucu oluşan müşteri memnuniyetsizliği veya kaybına yol açabildiği bulguları saptanmıştır. Çalışmanın çıktıları, şirketlerin yalın yönetim sürecini uygulamak için çalışanların bağlılığını artırarak farkındalığın oluşturulması konusunda analizlerin doğru yapılmasında yol gösterici olabilir.
Özet (Çeviri)
The lean management approach has the basic philosophy of eliminating activities that do not provide added-value, constantly improving processes and minimizing waste. Lean management is preferred by many organizations to compete in the global network. On the other hand, in addition to its positive effects worldwide, it should also be taken into consideration that the lean management approach may create some negative effects and crisis-risk situations. In this context, the aim of the thesis is to identify possible crises and risks that encountered in lean management practices in the aviation industry. The research method of the thesis is purposive sampling which is a type of non-probability sampling method among qualitative research methods. Within the scope of the research, semi-structured interviews were conducted with 21 managers in the aviation industry and the current crises and risks were evaluated in lean management practices. According to the data analysis results of the research, findings in this thesis support the main argument such that the lean management practices, which are thought to have a positive effect on businesses, can also have negative effects. As a result of the research, findings show that excessive workload on the personnel, negative situations caused by the senior management's lack of determination and continuity in lean management practices, and incorrect practices can lead to customer dissatisfaction or loss. The results of the study can be a guide in making accurate analyzes on creating awareness by increasing the commitment of employees to implement the lean management process of companies.