Kronik kas ağrısı olan bireylerde reformer pilates egzersizinin yaşam kalitesi ve depresif duygular üzerine etkisi
The effect of reformer pi̇lates exerci̇se on quality of life and depressive emotions in individuals with chronic muscle pai̇n
- Tez No: 889555
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÇAĞRI ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Kronik hastalıklar içerisinde ilk sırayı alan kas ağrısı, kronik ağrı veya fonksiyonel durumun bozulmasıyla kişinin günlük yaşam aktivitelerini kısıtlama ve iş gücü kaybına neden olması sebebiyle önemli bir toplum sağlığı sorunudur. Bu yüzden son yıllarda rehabilitasyonda mat pilates ve aletli pilates oldukça sık kullanılmaya başlanmıştır. Literatüre bakıldığında mat pilates ya da aletli pilatesin kas kuvveti, propriosepsiyon (vücut pozisyonu hissi), denge, koordinasyon, esneklik ve eklem hareket açıklığını arttırdığı kanıtlanmıştır. Osteoartrit kaynaklı postüral ve mekanik bozukluklarda, pilates egzersizlerinin ağrı üzerinde etkili olduğu ön görülmüştür. Bu çalışmada 25-45 yaş aralığında toplamda gönüllü 20 kadından oluşan kronik kas ağrısı olan bireylerde aletli pilates egzersizinin yaşam kalitesi ile depresif duygular üzerine etkisi incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın evrenini, 2023-2024 yılları arasını kapsayan Osmaniye ili merkez ilçelerinde yaşayan kronik kas ağrısı olan 25-45 yaş aralığında kadın bireyler oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemi, Osmaniye ili merkez ilçesinden 20 kadından örneklem yöntemiyle seçilmiştir. Egzersizleri merkez ilçede bulunan özel bir spor salonunda yaptırılmıştır. Veri toplama aracı olarak; Duygu durumu için 1989 yılında Nesrin Hisli tarafından geliştirilen Beck Depresyon Envanteri, yaşam kalitesi için 1999 yılında Hikmet Koçyiğit ve Ömer Aydemir tarafından uyarlanan/geliştirilen SF-36 kullanılmıştır. Verilerin analizinde istatistik paket programı kullanılmıştır.Verilerin analizininde Skewness ve Kurtosis değerelerine ve Shapiro Wilks değerlerine bakılmıştır. Betimleyici istatistikler ve egzersiz öncesi ve sonrası öntest ve sontest farkı için veriler normal dağılıyorsa parametrik testlerden Paired Sample t testi normal dağılmıyorsa Wilcoxon Eşleştirilmiş İki Örnek test analizi uygulanmıştır. Bu çalışmanın sonucunda yaşam kalitesi ve back depresyon envanterlerin alt parametrelerine bakıldığında anlamlı fark bulunmuştur.Reformer Pilates Egzersizlerinin kronik kas ağrısı olan bireyler için alternatif bir tedavi yöntemi olabileceğine ve kişilerin duygu durumlarında değişim, yaşam kalitesinin artmasında kişilerin ağrı algılarının değişmesinde etkili olabileceği sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Muscle pain, which ranks first among chronic diseases, is an important public health problem because it restricts a person's daily life activities and causes loss of work force due to chronic pain or deterioration of functional status. That's why, in recent years, mat pilates and pilates with equipment have started to be used quite frequently in rehabilitation. When we look at the literature, it has been proven that mat pilates or pilates with equipment increases muscle strength, proprioception (sense of body position), balance, coordination, flexibility and joint range of motion. It has been predicted that pilates exercises are effective on pain in postural and mechanical disorders caused by osteoarthritis. In this study, it was aimed to examine the effect of pilates exercise on the quality of life and depressive feelings in individuals with chronic muscle pain, consisting of a total of 20 volunteer women between the ages of 25-45. The population of the research consisted of female individuals aged 25-45 with chronic muscle pain living in the central districts of Osmaniye province, covering the years 2023-2024. The sample of the research was selected by sampling method from 20 women from the central district of Osmaniye province. His exercises were done in a private gym in the central district. As a data collection tool; Beck Depression Inventory, developed by Nesrin Hisli in 1989, was used for mood, and SF-36, adapted/developed by Hikmet Koçyiğit and Ömer Aydemir in 1999, was used for quality of life. A statistical package program was used to analyze the data. In the analysis of the data, Skewness and Kurtosis values and Shapiro Wilks values were examined. For descriptive statistics and the difference between pretest and posttest before and after exercise, if the data were normally distributed, Paired Sample t test, one of the parametric tests, was applied. If not, Wilcoxon Paired Two Sample test analysis was applied. As a result of this study, a significant difference was found when the subparameters of the quality of life and back depression inventories were examined. It was concluded that Reformer Pilates Exercises can be an alternative treatment method for individuals with chronic muscle pain and can be effective in changing people's emotional states, increasing the quality of life, and changing people's pain perceptions.