Examining the relationship between organizational flexibility and firm performance from a dynamic capability perspective
Dinamik yetkinlik perspektifinden örgütsel esneklik ile firma performansı arasındaki ilişkinin incelenmesi
  1. Tez No: 889569
  2. Yazar: AHMED MOHAMED ALI ALMALOUL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMİH CEYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışmanın amacı, işletme esnekliği ile firma performansı arasındaki ilişkiyi dinamik yetenek perspektifinden açıklamaktır. Çalışma, Türkiye ve Libya'daki KOBİ çalışanlarına dağıtılan yapılandırılmış bir anket kullanarak önerilen hipotezleri test etmek ve değişkenler arasındaki ilişkiler hakkında bilgi sağlamak amacıyla nicel bir metodoloji benimsemiştir. KOBİ'ler, Türkiye ve Libya'nın iş dünyasında hayati bir rol oynar, istihdam yaratma ve genel organizasyonel büyümeye önemli katkılar sağlar. Günümüzün giderek daha dinamik ve rekabetçi pazar ortamında, KOBİ'lerin performanslarını sürdürebilmeleri ve geliştirebilmeleri için daha fazla işletme esnekliği geliştirmeleri gerekmektedir. Bu önemlerine rağmen, bu yeteneklerin nasıl etkileşime geçtiğini ve bu ülkelerdeki KOBİ sektöründe firma performansını nasıl etkilediğini inceleyen araştırmaların eksikliği söz konusudur. Bu boşluğu ele alarak, bu çalışma KOBİ yöneticileri ve araştırmacıları için iş stratejilerini iyileştirmek ve rekabet gücünü artırmak adına değerli bilgiler sağlamayı amaçlamaktadır. Ayrıca, bu araştırma, esneklik ve performans arasındaki karmaşık ilişkileri KOBİ'ler bağlamında inceleyerek dinamik yeteneklerin teorik anlayışına katkıda bulunmaktadır. Bulgular, stratejik, yapısal, operasyonel ve insan kaynakları esnekliğini içeren işletme esnekliğinin firma performansı üzerinde farklı etkiler yarattığını göstermektedir. Özellikle, stratejik esneklik ve yapısal esnekliğin çalışılan bağlamda firma performansı üzerinde anlamlı bir etkisi olmadığı doğrulanmıştır. Diğer taraftan, operasyonel ve insan kaynakları esnekliği firma performansı ile pozitif ilişkilidir; bu da işletme esnekliğinin bu yönlerinin firma performansını artırmada daha kritik bir rol oynadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to explain the relationship between organizational flexibility and firm performance from a dynamic capability perspective. This study employs a quantitative methodology, utilizing a structured survey distributed to SME employees in Turkey and Libya to test the proposed hypotheses and provide insights into the relationships between these variables. Small and medium-sized are essential to the business environments of Turkey and Libya, that contribute significantly to job creation, in addition to overall organizational growth. In our current increasingly dynamic and fiercely competitive environment, small and medium-sized must develop more flexible organizations to maintain as well as improve their performance. Regardless of their significance, there is a dearth of studies exploring how these capabilities interact and affect firm performance within small and medium-sized enterprises in these countries. This study intends to deliver valuable insights for small and medium-sized managers and researchers to further develop business strategies and improve competitiveness by addressing this gap. Furthermore, this study contributes to the theoretical knowledge about dynamic capabilities by examining the complicated relationships between organizational flexibility and firm performance in small and medium-sized enterprises. The findings show that organizational flexibility, which includes strategic, structural, operational, and human resource flexibility, has varying impacts on a relationship with firm performance. More precisely, the findings confirm that strategic as well as structural flexibility has no significant impact on firm performance within our studied context. On the contrary hand, operational and human resource flexibility have a positive relationship with firm performance, demonstrating that these aspects of organizational flexibility play a more significant role in driving firm performance.