Examining the mediating role of supply chain integration on the relationship between lean/agile supply chain, and firm performance
Yalın/çevik tedarik zinciri ve performans ilişkisinde tedarik zinciri entegrasyonunun aracı rolünün incelenmesi
- Tez No: 812177
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜVEN ORDUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 225
Özet
İşletmeler, mevcut küresel ekonomik ortamda rekabetçi, yaratıcı ve sürdürülebilir kalma konusunda artan bir baskı altındadır. Tedarik zinciri entegrasyonu (TDE), şirket kaynaklarını daha verimli ve etkili bir şekilde kullanmak ve iş hedeflerine ulaşmak için kuruluşların hem kendi iç bünyesinde hem de müşteri ve tedarikçileriyle entegre çalışmalarını amaçlamaktır. Bu çalışmanın temel amacı, öğrenen organizasyonlar aracılığıyla yalınlığı ve çevikliği teşvik ederek iş performansı için tedarik zinciri entegrasyonunu güçlendirmektir. Tedarik zinciri yönetimi yaklaşımlarını örgütsel davranış ve stratejik yönetim perspektifleriyle birleştirmek, çalışmanın tamamlayıcı hedefleri arasındadır. Son çalışmalar, tedarik zinciri entegrasyonunun lojistik ve iş performansı için gerekli olduğunu göstermektedir.“Yalın”ve“çevik”terimleri, tedarik zinciri literatüründe nispeten yenidir. Yalın üretim fikri, yalın metodolojinin temelini oluşturur. Değer sağlamayan her türlü prosedürü ortadan kaldırmayı ve her türlü israfı önlemeyi amaçlar. Çevik yaklaşım ise daha çok işletmenin stratejik yönüne odaklanır. Çevik bir strateji, esneklik, hızlı değişime uyum ve manevra kabiliyeti ilkelerine bağlı olan stratejidir. Literatür, tedarik zinciri entegrasyonuna süreç, departman iletişimi, kültür, sürdürülebilirlik, dijitalleşme ve diğer faktörler dahil olmak üzere çeşitli açılardan odaklanmıştır. Bu çalışma, entegrasyonu bir bütün olarak ele alarak dâhili, tedarikçi ve müşteri entegrasyonuna odaklanmaktadır. Bu çalışmada, her şirketi temsilen bir orta veya üst düzey yönetici ile 177 imalat şirketiyle anket çalışması yapılmıştır. Araştırma modelini test etmek için SMART-PLS yazılımı kullanılarak verileri analiz etmek için PLS-SEM yöntemi uygulanmıştır. Bulgular, yalın ve çevik tedarik zincirlerinin tedarik zinciri entegrasyonunu (dâhili, harici ve müşteri) olumlu etkilediğini ortaya koymaktadır. Dâhili (iç) ve tedarikçi entegrasyonu operasyonel performansı olumlu etkilerken, müşteri entegrasyonunun operasyonel performans üzerindeki etkisi bulunamamıştır. Ayrıca, öğrenen organizasyonun çevik tedarik zinciri ile dâhili (iç), tedarikçi ve müşteri entegrasyonu arasındaki ilişki üzerinde olumlu bir düzenleyici (moderatör) etkisi olduğu gözlenmiştir. Ancak öğrenen organizasyonun, yalın tedarik zinciri ile dâhili, tedarikçi ve müşteri entegrasyonu arasındaki moderatör etkisine rastlanmamıştır. Son olarak, operasyonel performansın finansal performansı olumlu yönde etkilediği saptanmıştır. Bu bulguların, performansı artırmak için çevik ve yalın tedarik zinciri entegrasyon metodolojilerini entegre etmeyi ve öğrenen bir organizasyon kültürü geliştirmeyi düşünmek isteyebilecek yöneticiler için önemli çıkarımları vardır.
Özet (Çeviri)
Businesses are under increasing pressure to remain competitive, inventive, and sustainable in the current global economic environment. Supply chain integration (SCI) aims to collaborate with various entities (supplier, customer, etc.) enabling them to work together to use company resources more efficiently and effectively and achieve business performance. The main purpose of this study is to strengthen supply chain integration for operational and financial performance by promoting leanness and agility and to observe whether the learning organization model will play a moderator role in this relationship. Incorporating supply chain management approaches with organizational behavior and strategic management perspectives is the study's complementary goal. Recent studies show that supply chain integration is fundamental to logistics and business performance. The terms“lean”and“agile”techniques are relatively recent in the literature on supply chains. The idea of lean production served as the foundation for the lean methodology. It seeks to eliminate any procedure that does not provide value and to prevent all forms of waste. While the agile approach is more focused on the business's strategic direction. An agile strategy is one that adheres to the principles of flexibility, quick change adaptation, and maneuverability. The literature has focused on supply chain integration from various perspectives including process, departmental communication, culture, sustainability, digitalization, and other factors. This study focuses on internal, supplier, and customer integration by considering integration as a whole. A survey method was employed in this study, with 177 manufacturing companies completing the questionnaire, representing one middle or senior manager from each company. The PLS-SEM was employed to analyze the data, using SMART-PLS software to test the research model. The findings reveal that lean and agile supply chains positively influence supply chain integration (internal, external, and customer). While internal and supplier integration positively affects operational performance, the effect of customer integration on operational performance has not been found. Furthermore, it has been observed that the learning organization has a positive moderator effect on the relationship between the agile supply chain and internal, supplier and customer integration. However, the learning organization has not been found to have a moderator effect between the lean supply chain and internal, supplier and customer integration. Finally, it has been determined that operational performance has a positive effect on financial performance. These findings have important implications for managers, who may want to think about integrating agile and lean supply chain into integration methodologies and developing a learning organization culture to improve performance.