Noter aracılığı ile yapılan tapu işlemlerinin değerlendirilmesi: Ankara Çankaya örneği
Evaluation of deed transactions made through notary public: Ankara Çankaya example
- Tez No: 889594
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞBA DÖLEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, İstatistik, Law, Public Administration, Statistics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Taşınmaz Geliştirme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Taşınmaz Hakları ve Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Sosyo ekonomik hayat içerisinde insanoğlunun en çok emek verdiği, edinmek için en çok çaba harcadığı kavramlardan birisi konut ihtiyacını karşılamaya yöneliktir ve çalışma hayatındaki en büyük yatırımlardan birisi bu ihtiyacı karşılamak için yapılmaktadır. Bu karara ilişkin olarak 28 Haziran 2022 tarihli 31880 sayılı Resmi Gazete'de 7413 sayılı Torba Kanun ile Noterlik Kanununda bir düzenleme yapmıştır. Bu düzenleme ile tapu müdürlükleri aracılığıyla yapılan satış sözleşmelerinin noterler aracılığıyla yapılabilmesine olanak tanınmıştır. Bu yenilik ile işlem kolaylığı, istihdam ve güvenlik gibi farklı kolaylıklar ve avantajlar beklenmektedir. Ancak yapılan her düzenlemede olduğu gibi bu düzenlemenin de riskleri bulunmaktadır. Bu çalışma, Ankara ili Çankaya ilçesi örneğinde gerçekleştirilen düzenlemenin risk ve getirilerini bir anket çalışmasıyla ortaya koyarak politika yapıcılar ve uygulayıcılara yol gösterici sonuçlara ulaşmayı amaçlamaktadır. Araştırmanın yöntemi olarak, anket veri toplama aracı kullanılmıştır. Anket, literatürde yer alan benzer çalışmalardan yararlanılarak hazırlanmış ve Çankaya Tapu Müdürlüğü'nde görevli memurlar, noterler ve tapu müdürlüğünde işlem yaptıran vatandaşlara uygulanmıştır. Ankara Çankaya Tapu Müdürlüğü, Türkiye'nin en büyük tapu müdürlüğü olup, yapılan düzenlemenin kullanıcılar tarafından değerlendirilmesi için bu müdürlük seçilmiştir. Araştırmanın literatüre katkısı, noterler aracılığıyla yapılan tapu işlemlerinin avantajları ve dezavantajları konusunda yeni veriler sunarak bu alandaki bilgi boşluğunu doldurmaktır. Elde edilen bulgular, düzenlemenin hem işlem kolaylığı ve güvenlik açısından olumlu etkilerini, hem de potansiyel risk ve zorluklarını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In socio-economic life, one of the concepts that human beings work the most on and strive to acquire is to meet the need for housing, and one of the biggest investments in working life is made to meet this need. Regarding this decision, a regulation was made in the Notary Law with the Omnibus Law No. 7413 in the Official Gazette No. 31880 dated June 28, 2022. With this regulation, sales contracts made through land registry offices can be made through notaries. With this innovation, different conveniences and advantages such as ease of transaction, employment and security are expected. However, as with every regulation, this regulation also has risks. This study aims to reach guiding results for policy makers and practitioners by revealing the risks and rewards of the regulation carried out in the example of Çankaya district of Ankara province through a survey. As the method of the research, survey data collection tool was used. The survey was prepared by making use of similar studies in the literature and was applied to civil servants working at the Çankaya Land Registry Directorate, notaries and citizens who had transactions carried out at the land registry office. Ankara Çankaya Land Registry Directorate is the largest land registry office in Turkey and this directorate was chosen for the evaluation of the regulation by the users. The contribution of the research to the literature is to fill the knowledge gap in this field by providing new data on the advantages and disadvantages of title deed transactions carried out through notaries. The findings reveal both the positive effects of the regulation in terms of ease of transaction and security, as well as its potential risks and difficulties.