Rudna (Lubin, Polonya) bakır cevherinin flotasyon ile zenginleştirme olanaklarının araştırılması
Investigation of enrichment possibilities of Rudna (Lubin, Poland) copper ore by flotation
  1. Tez No: 889600
  2. Yazar: MAMADY CONDE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEVFİK AĞAÇAYAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Konya Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu tez çalışmasında, Polonya'nın Lubin kasabasındaki KGHM Polska Miedz S.A şirketinden temin edilen cevher numuneleri kullanılmıştır. Numuneler, kumtaşı, şeyl ve dolomit olmak üzere üç farklı litolojik süreçte oluşmuştur. Cevherler sülfürlü bakır mineralleri (kalkosit, bornit, kalkopirit ve kovellit) içermektedir. -200 μm tane boyutuna indirilen numuneler, atomik absorpsiyon spektrometresi ile analiz edilerek %1,2 Cu içerdikleri tespit edilmiştir. Denver tipi flotasyon hücresinde yapılan dört deneyde, farklı tane boyutları (-200+125 ve -125+100 µm) kullanılmıştır. En iyi sonuçlar, 1a ve 1b flotasyon deneylerinde elde edilmiştir. Toplayıcı miktarının artması flotasyonu olumsuz etkilemiş ve en uygun toplayıcı miktarının 100 g/Mg olduğu belirlenmiştir. Henry eğrisi yöntemi ile yapılan analizlerde, farklı Alfa değerleriyle (1.39, 1.29, 1.24, 1.27) tatmin edici bakır geri kazanımları sağlanabileceği gösterilmiştir. Flotasyon işlemlerinde farklı şartlar ve reaktiflerin etkisinin incelenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, ore samples obtained from KGHM Polska Miedz S.A. in the town of Lubin, Poland, were used. The samples formed through three different lithological processes: sandstone, shale, and dolomite. The ores contain sulfide copper minerals, specifically chalcocite, bornite, chalcopyrite, and covellite. The samples, reduced to a particle size of -200 μm, were analyzed using atomic absorption spectrometry, revealing a copper content of 1.2%. Four experiments were conducted in a Denver-type flotation cell using different particle sizes (-200+125 and -125+100 µm). The best results were obtained in the 1a and 1b flotation experiments. Increasing the amount of the collector negatively impacted flotation, and the optimal collector amount was determined to be 100 g/Mg. Analyses conducted using the Henry curve method showed that satisfactory copper recoveries could be achieved with different Alfa values (1.39, 1.29, 1.24, 1.27). It is recommended to investigate the effects of different conditions and reagents on flotation processes.