Bronkoskopi yöntemi ile havayolu anomalisi tespit edilen hastaların klinik semptom ve radyolojik bulgularının incelenmesi
The investigation of clinical symptoms and radiological findings in patients with airway anomalies detected by bronchoscopy method
- Tez No: 889599
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAGEHAN EMİRALİOĞLU ORDUKAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Kurtoğlu, C., Bronkoskopi Yöntemi ile Havayolu Anomalisi Tespit Edilen Hastaların Klinik Semptom ve Radyolojik Bulgularının İncelenmesi, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanlık Tezi, Ankara, 2024. Trakeobronşiyal anomaliler pediatrik yaş grubunda solunum fonksiyonlarını etkileyen ve pediatrik göğüs hastalıkları kliniğinde sıklıkla karşılaşılan önemli sağlık sorunlarıdır. Günümüzde trakeobronşiyal anomalilerinin gösterilmesinde kabul görmüş en yaygın kullanılan yöntem fleksibl fiberoptik bronkoskopidir. Bu kesitsel çalışmada Hacettepe Üniversitesi İhsan Doğramacı Çocuk Hastanesi Çocuk Göğüs Hastalıkları Bilim Dalında 1 Ocak 2015 ile 1 Ocak 2023 tarihleri arasında izlenen, 0-18 yaş arası çocuklardaki toplam 842 fleksibl fiberoptik bronkoskopi uygulaması incelenmiştir. 842 fleksibl fiberoptik bronkoskopi uygulamasından bronkoskopi bulgusu saptanan ve bronkoskopi öncesi son 1 yılda toraks bilgisayarlı tomografi görüntülemesi bulunan 387 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Hastalar demografik ve klinik özellikleri, başvuru şikayetleri ve bronkoskopi bulgularının radyolojik bulgularına göre karşılaştırılması ve bronkoalveolar lavaj makroskopisi ve sitoloji özellikleri yönünden incelenmiştir. Hastaların ortalama fleksibl bronkoskopi yapılma yaşı 7,72±5,35 yıl bulunmuştur. Hastaların %54,8'inin erkek, %45,2'sinin kız cinsiyette olduğu görülmüştür. Hastaların en sık karşılaşılan başvuru şikayetinin (%38) ve fleksibl bronkoskopinin en sık yapılma endikasyonunun (%30) tekrarlayan akciğer enfeksiyonları olduğu saptanmıştır. Tekrarlayan akciğer enfeksiyonları sonrası sık karşılaşılan başvuru şikayetleri veya bulguları kronik öksürük (%33,9) ve hırıltılı solunum (%10,1) olmuştur. Çalışma grubumuzda bronkoskopik olarak en sık saptanan makroskopik patoloji pürülan sekresyon (%52,2) olmuştur. Bronkomalazi (%24,5) ve trakeomalazi (%23,5) bronkoskopik olarak en sık tespit edilen havayolu anomalileri olurken, sol ana bronş (%12,1) bronkomalazinin en sık görüldüğü bronş olmuştur. Hastaların fleksibl bronkoskopi öncesi toraks bilgisayarlı tomografi incelemelerinde en sık saptanan radyolojik bulgunun subsegmental veya lineer atelektazi (sol akciğerde %53,0, sağ akciğerde %48,1) olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Kurtoğlu, C., The Investigation of Clinical Symptoms and Radiological Findings in Patients with Airway Anomalies Detected by Bronchoscopy Method, Hacettepe University Faculty of Medicine, Department of Pediatrics, Thesis in Pediatrics, Ankara, 2024. Tracheobronchial anomalies are significant health issues affecting respiratory functions in the pediatric age group and are frequently encountered in pediatric chest disease clinics. Currently, the most widely accepted method for demonstrating tracheobronchial anomalies is flexible fiberoptic bronchoscopy. In this cross-sectional study, a total of 842 flexible fiberoptic bronchoscopy procedures performed between January 1, 2015, and January 1, 2023, in the Pediatric Chest Diseases Department of Hacettepe University Ihsan Dogramaci Children's Hospital were examined in children aged 0-18 years. Of these, 387 patients who had bronchoscopic findings from the 842 flexible fiberoptic bronchoscopy procedures and had thoracic computed tomography imaging within the last year before bronchoscopy were included in the study. The patients were examined in terms of their demographic and clinical characteristics, presenting complaints, and bronchoscopy findings compared to their radiological findings, as well as in terms of bronchoalveolar lavage macroscopy and cytology features. The mean age at which bronchoscopy was performed for patients was 7.72±5.35 years. Of the patients, 54.8% were male, and 45.2% were female. The most common presenting complaint among patients (38%) and the most common indication for flexible bronchoscopy (30%) was recurrent lung infections. Following recurrent lung infections, the most common presenting complaints or findings were chronic cough (33.9%) and wheezing (10.1%). The most commonly identified pathology on bronchoscopy in our study group was purulent secretion (52.2%). While bronchomalacia (24.5%) and tracheomalacia (23.5%) were the most frequently detected airway anomalies bronchoscopically, the left main bronchus (12.1%) was the most commonly affected bronchus in bronchomalacia. The most common radiological finding on pre-bronchoscopy thoracic computed tomography examinations of patients was subsegmental or linear atelectasis (53.0% in the left lung, 48.1% in the right lung).