Sigara içmenin nötrofil lenfosit oranı, platelet lenfosit oranı ve trombosit indeksleri üzerine etkisi
Effect of smoking on neutrophil lymphocyte ratio, platelet lymphocyte ratio and platelet indexes
  1. Tez No: 889614
  2. Yazar: AYŞE OKUDUCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEMET TAŞKIN EGİCİ, DR. ÖZGE BÖRKLÜ DOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Giriş ve Amaç: Sigara tüketimi, birçok organ ve dokuyu etkileyerek çeşitli hastalıklara ve kanser türlerine neden olan önemli bir halk sağlığı sorunudur. Sistemik inflamasyonun trombopoetik olaylarda rolü olduğu bilinmektedir. Biz de çalışmamızda sigaranın sistemik inflamasyon belirteçlerine etkisini inceleyerek, trombopoetik olaylardaki rolünü belirlemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Retrospektif, kesitsel tipte tasarlanmış çalışmaya, 30/07/2022 – 30/07/2023 tarihleri arasında SBÜ Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Kliniği bünyesinde hizmet veren Sigara Bırakma Polikliniğine başvuran ve çalışma kriterlerine uyan 18 yaş ve üzeri 249 birey ile kontrol grubu olarak, Aile Hekimliği Polikliniğine başvuran çalışmamızın kriterlerine uyan sigara içmeyen 249 birey alınmıştır. Sigara içen ve içmeyen hastaların sosyodemografik verileri, temel hemogram parametreleri, Nötrofil/ Lenfosit(NLR), Platelet/Lenfosit (PLR), MPV/Plt ve Sistemik İmmün-inflasmanyon İndeksi –Sİİ (Nötrofil*Platelet/Lenfosit) karşılaştırıldı. İstatistiksel analizler ve hesaplamalar için IBM SPSS Statistics 21.0 ve MS-Excel 2007 programları kullanılmıştır. İstatistiksel anlamlılık düzeyi p0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: Smoking is an important public health problem that affects many organs and tissues, causing various diseases and types of cancer. It is known that systemic inflammation plays a role in thrombopoietic events. In our study, we aimed to determine the role of smoking in thrombopoietic events by examining the effect of smoking on systemic inflammation markers. Materials and Methods: The retrospective, cross-sectional designed study included 249 individuals aged 18 and over who applied to the Smoking Cessation Polyclinic serving within the Family Medicine Clinic of SBÜ Haydarpaşa Numune Training and Research Hospital between 30/07/2022 and 30/07/2023 and who met the study criteria and a control group. As a sample, 249 non-smoking individuals who met the criteria of our study and applied to the Family Medicine Polyclinic were included. Sociodemographic data, basic hemogram parameters, Neutrophil/Lymphocyte (NLR), Platelet/Lymphocyte (PLR), MPV/Plt and Systemic Immune-inflammation Index –SII (Neutrophil*Platelet/Lymphocyte) of smoker and non-smoker patients were compared. IBM SPSS Statistics 21.0 and MS-Excel 2007 programs were used for statistical analyzes and calculations. Statistical significance level was accepted as p0.05).