Medial kompartman artrozu nedeniyle unikondiler diz protezi ve yüksek tibial osteotomi yapılan hastaların orta dönem klinik sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of mid-term clinical results of patients unicondylar knee prosthesis and high tibial osteotomy due to medial compartment arthrosis
- Tez No: 889643
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH İYİGÜN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Tek kompartman artrozun cerrahi tedavisi günümüzde hala tartışmalı bir konudur. Çalışmadaki amacımız; medial kompartman artroz nedeniyle unikondiler diz protezi ve açık kama yüksek tibial osteotomi cerrahi tedavisiyle kendi kliniğimizde tedavi edilen hastaların orta dönem takiplerinde radyolojik değişiklikleri incelemek ve fonksiyonel skorlama yaparak klinik sonuçlarını karşılaştırmaktır. Gereç ve Yöntemler: Çalışma Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ümraniye Eğitim ve Araştırma Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği'nde 2010-2017 yılları arasında medial kompartman artrozu nedeniyle tanısı konulmuş Oxford 3.faz unikondiler diz protezi (UDP) veya medial açık kama yüksek tibial osteotomi (YTO) cerrahi tedavileri yapılmış en az 5 yıl takip edilen toplam 35 hastanın toplam 46 dizi ile yapılmıştır. Hastaların %17,1'i (n=6) erkek, %82,9'u (n=29) kadındır. Yaşları 38 ile 71 arasında değişmekte olup, ortalama yaşları 56,17±8,38'dir. Grup dağılımında hasta %52,2'si (n=24) UDP grubunda, %47,8'i (n=22) YTO grubundadır. Hastaların postoperatif eklem hareket açıklığı, vücut kitle indeksi, Knee society skoru (KSS), Lysholm skoru, Tegner aktivite skoru incelenmiştir. Radyolojik olarak Kellgren-Lawrence derecelendirmesi (KL), Kennedy zone ve postop mekanik aksın fujisawa noktasına olan uzaklığının tibial plato ile oranı hesaplanmıştır. Bulgular: Gruplara göre olguların diz hareket açıları olan pasif fleksiyon ve ekstensiyon, aktif fleksiyon ve ekstensiyon ölçümleri, klinik muayene skorları olan KSS klinik skoru, KSS fonksiyonel skorları ve Tegner aktivite skorları, istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermemektedir. (p>0,05).UDP grubundaki olguların Lysholm skorları YTO grubundakilerden istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek saptanmıştır (p=0,035; p0,05). Sonuçlar: Tek kompartman artrozunun en iyi cerrahi tedavisi konusunda tartışmalar devam etmektedir. Literatürdeki postop iyi ve benzer fonksiyonel skora biz de ulaştığımızı gözlemledik. Her iki grupta KSS klinik ve fonksiyonel skor ile Tegner aktivite skoru benzer iken Lysholm skorundan istatistiksel olarak anlamlı düzeyde bir farklılık olduğunu gözlemledik. Yine UDP grubunun YTO grubuna göre daha az revizyon cerrahisine gereksinim olduğunu ve daha az komplikasyon geliştiğini saptadık. Radyolojik olarak UDP sonrası postop ideal aksın nötralden geçmesi gerektiği sonucuna ulaştık. Yine etkisinin tartışmalı olduğu yaş, cinsiyet, taraf, vki ve osteoartrit derecesinin her iki grubun postop klinik ve fonksiyonel skorları anlamlı derecede etkilemediğini gözlemledik. Sonuç olarak literatüre paralel bulduğumuz sonuçlarla ve farklı bulduğumuz birkaç parametre sayesinde ileride yapılacak çalışmalara kolaylık sağlayacağımızı düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
Objective: Treatment of single compartment arthrosis is still a consumable choice today. Our aim in the study is to treat medial compartment arthrosis with unicondylar knee prosthesis and open wedge high tibial osteotomy surgery in our own clinic with clinical findings by using radiological reproduction and functional scoring in the mid-term follow-ups. Material and Methods: The study was conducted with a total of 46 knees with 35 components, diagnosed with medial compartment arthrosis between 2010-2017 at the Ümraniye Education and Research Orthopedics and Traumatology Clinic of the Health Sciences University, who underwent Oxford 3rd phase unicondylar knee artroplasty (UKA) or medial open wedge high tibial osteotomy (HTO) surgery treatments and were followed for at least 5 years. 17.1% (n=6) of the patients were male and 82.9% (n=29) were female. Their ages ranged from 38 to 71, with an average age of 56.17±8.38. In group conditions, 52.2% (n=24) of the patients were in the UKA group, and 47.8% (n=22) were in the HTO group. Postoperative range of motion, body mass index, Knee Society score (KSS), Lysholm score, Tegner activity score data of the patients. Radiologically, Kellgren-Lawrence rating (KL), Kennedy zone, and the ratio of the distance of the postoperative mechanical axis to the Fujisawa point with the tibial plateau were calculated. Findings: According to the groups, the passive flexion and extension, active flexion and extension measurements of the knee motion angles, KSS clinical scores, KSS functional scores, and Tegner activity scores, did not show any significant differences. (p>0.05). The Lysholm scores of the cases in the UDP groups are kept at a significantly higher level as changes in the HTO groups (p=0.035; p0.05). Results: Discussions on the best surgical treatment for single compartment arthrosis continue. We observed that we also reached the postoperative good and similar functional score in the literature. While the KSS clinical and functional score and Tegner activity score were similar in both groups, we observed a statistically significant difference from the Lysholm score. Again, we found that the UKA group required less revision surgery and had fewer complications than the HTO group. Radiologically, we concluded that the postoperative ideal axis after UKA should pass through neutral. Again, we observed that age, gender, side, BMI and degree of osteoarthritis, whose effects are controversial, did not significantly affect the postoperative clinical and functional scores of either group. As a result, we believe that we will facilitate future studies with the results we found parallel to the literature and a few parameters we found different.