İlkokul dördüncü sınıf öğrencilerinin yazma hatalarını ve yazma tutumlarını etkileyen değişkenlerin incelenmesi
Investigation of the variables affecting the writing errors and writing attitudes of primary school fourth grade students
- Tez No: 889646
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN ELKATMIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Sınıf Öğretmenliği Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Araştırmada ilkokul dördüncü sınıf öğrencilerinin yazma hatalarının ve yazma tutumlarının öğrencilerin cinsiyetleri, annelerinin ve babalarının eğitim düzeyleri, sosyoekonomik durumları ve okul öncesi eğitim alıp/almama durumlarına göre incelenmesi amaçlanmıştır. 2022-2023 eğitim öğretim yılında Ankara'nın Çubuk ilçesinde yapılan çalışmada nicel araştırma yöntemlerinden korelasyonel desen kullanılmıştır. 360 ilkokul dördüncü sınıf öğrencisinin katıldığı çalışmada ölçme aracı olarak“Yazmaya Yönelik Tutum Ölçeği”,“Yazma Hataları Tespit Formu”ve“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Verileri analiz ederken IBM SPSS Statistics 21.0 programı kullanılmıştır. Ölçeklerden elde edilen veriler analiz edilerek üç alt probleme göre incelenmiştir. Yazma tutumu ve cinsiyet değişkeni arasındaki ilişki incelendiğinde kız öğrencilerin lehine anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Yazma tutumu ile okul öncesi eğitim alma durumu karşılaştırıldığında aralarında herhangi bir ilişkiye rastlanmamıştır. Yazma tutumları ile baba eğitim düzeyi karşılaştırıldığında, babası doktora mezunu olan öğrencilerin yazma tutumlarının, babası ilkokul, ortaokul, lise ve lisans mezunu olan öğrencilerden daha fazla olduğu belirlenmiştir. Annesi yüksek lisans mezunu olan öğrencilerle; annesi ilkokul, lise ve lisans mezunu olan öğrenciler arasında yüksek lisans mezunu annelerin çocukları lehine anlamlı farklılık bulunmuştur. Yazma hataları ölçeğinin dört alt boyutu ile cinsiyet değişkeni karşılaştırıldığında; genel bakış, imla/noktalama ve harf biçimi alt boyutlarında kız öğrencilerin daha fazla hata yaptığı sonucuna ulaşılmıştır. Okul öncesi eğitimi alma durumu ile yazma hataları alt boyutları karşılaştırıldığında, dört alt boyutta da okul öncesi eğitimi almış öğrencilerin lehine anlamlı farklılık olduğu görülmüştür. Baba eğitim durumu ile yazma hataları alt boyutları karşılaştırıldığında, baba eğitim düzeyi daha yüksek olan öğrencilerin yazma konusunda fazla hata yaptıkları görülmüştür. Anne eğitim durumu ile yazma hataları alt boyutları karşılaştırıldığında anne eğitim düzeyi daha yüksek olan öğrencilerin yazma hatalarının çok olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Sosyoekonomik düzey değişkeni ile yazma hataları alt boyutları arasındaki ilişki incelendiğinde ise aralarında herhangi bir ilişkiye rastlanmamıştır. Son olarak yazma tutumu ve yazma hataları arasındaki ilişki, düşük düzeyde ve negatif olmasına rağmen anlamlıdır. Yazma tutumu arttıkça yazma hataları azalmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to examine the spelling errors and writing attitudes of fourth-grade primary school students according to the gender of the students, the education level of their parents, their socioeconomic status, and whether they have received preschool education. In the research conducted in the 2022-2023 academic year in Çubuk district of Ankara, the relational design, which is one of the quantitative research methods, was used. In the research in which 360 fourth-grade primary school students participated, the“Attitude Towards Writing Scale”,“Writing Errors Detection Form”and“Personal Information Form”were used as measurement tools. IBM SPSS Statistics 21.0 program was used in the analysis of the data. The data obtained from the scales were analyzed and examined according to three sub-problems. When the relationship between writing attitude and gender variable was examined, a significant difference was found in favor of female students. When writing attitude and preschool education status were compared, no relationship was found between them. When writing attitudes and father education levels were compared, it was determined that the writing attitudes of students whose fathers were PhD graduates were higher than those of students whose fathers were primary school, secondary school, high school and undergraduate graduates. A significant difference was found between students whose mothers were postgraduate graduates and students whose mothers were primary school, high school and undergraduate graduates in favor of children whose mothers were postgraduate graduates. When the four sub-dimensions of the spelling errors scale were compared with the gender variable, it was concluded that female students made more errors in the general view, spelling/punctuation and letter form sub-dimensions. When the status of receiving pre-school education was compared with the sub-dimensions of writing errors, it was observed that there was a significant difference in all four sub-dimensions in favor of students who received pre-school education. When the father education status and the sub-dimensions of writing errors were compared, it was observed that students whose fathers had higher levels of education made more errors while writing. When the mother education status and the sub-dimensions of writing errors were compared, it was concluded that students whose mothers had higher levels of education made more writing errors. When the relationship between the socioeconomic level variable and the sub-dimensions of writing errors was examined, no relationship was found between them. Finally, the relationship between writing attitude and writing errors was significant, although low-level and negative. As writing attitude increases, writing errors decrease.