Remisyondaki şizofreni hastalarının obsesif-kompülsif belirtileri, kişilik inançları ve toplumsal işlevsellikleri bakımından incelenmesi
Investigation of obsessive-compulsive symptoms, personality beliefs, and social functioning of patients with schizophrenia in remission
  1. Tez No: 889685
  2. Yazar: ZEHRA BETÜL KOÇAK GÜRBÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GAYE SALTUKOĞLU, UZMAN NEŞE ÜSTÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada remisyondaki şizofreni hastalarının obsesif-kompülsif belirtileri, kişilik inançları ve toplumsal işlevselliğinin demografik ve klinik değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığı inclelenmiştir. Bu amaçla şizofreni tanılı 97 kişiyle görüşülmüş, Andreasen kriterlerine göre remisyonda olan 86 kişi araştırmaya dahil edilmiştir. Verilerin toplanmasında Sosyodemografik Bilgi Formu, Padua Envanteri – Kısa Formu (PE-KF), Kişilik İnanç Ölçeği – Kısa Formu (KİÖ- KF) ve Toplumsal İşlevselliğin Değerlendirilmesi Ölçeği (TİDÖ) kullanılmıştır. Veriler korelasyon analizi, Mann Whitney U Testi ve Kruskal Wallis Testi ile analiz edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre yaş ile PE-KF toplam puanı ve düşüncelere kapılma puanı ve hastalık başlangıç yaşı ile çekingen kişilik inançları puanı arasında ters yönlü, zayıf, doğrusal bir ilişki olduğu; TİDÖ bağımsız yaşam ve iş/meslek puanlarının cinsiyete göre farklılaştığı; intihar öyküsü olanların olmayanlara göre çoğu türdeki kişilik inançlarının daha yoğun olduğu ve tüm alt boyutlarıyla birlikte toplam obsesif-kompülsif belirti puanlarının daha yüksek olduğu; hastane yatış sayısına göre düşüncelere kapılma ve iş/meslek puanlarının farklılaştığı; mezuniyete göre antisosyal kişilik inançlarının farklılaştığı, çalışma durumuna göre TİDÖ'nün tüm alt boyutları ve toplam puanın farklılaştığı bulgulanmıştır. Sonuçlar araştırmanın kısıtlıklarıyla beraber değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examined whether obsessive-compulsive symptoms, personality beliefs, and social functioning of patients with schizophrenia in remission differ according to demographic and clinical variables. For this purpose, 97 individuals diagnosed with schizophrenia were interviewed, and 86 individuals in remission according to Andreasen criteria were included in the study. Data were collected using the Sociodemographic Information Form, Padua Inventory – Short Form (PI-SF), Personality Belief Questionnaire – Short Form (PBQ-SF), and Social Functioning Assessment Scale (SFAS). The data were analyzed using correlation analysis, the Mann-Whitney U Test, and the Kruskal-Wallis Test. According to the analysis results, there was a weak, negative, linear relationship between age and both the total score of PI-SF and the rumination subscale score, and between the age of onset and avoidant personality beliefs score; SFAS independent living and occupational life scores differed by gender; those with a history of suicide had higher scores in most types of personality beliefs and higher total obsessive-compulsive symptom scores along with all sub-dimensions; rumination subscale and occupational life scores differed by the number of hospitalizations; antisocial personality beliefs differed by graduation status; and all sub-dimensions and total scores of SFAS differed by employment status. The results were evaluated along with the limitations of the study.