Mustafa Kutlu hayatı-sanatı-eserleri
Mustafa Kutlu life–art-works
- Tez No: 889690
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMED FATİH ANDI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 384
Özet
Mustafa Kutlu Türk Edebiyatının yaşayan önemli kalemlerinden birisidir. Yazdıklarıyla Türk hikâyeciliğine yeni bir soluk getirmiş, insanımızın sesi olmuş, yazın dünyasına önemli katkılarda bulunmuştur. Yarım asırdır eserler veren Kutlu, eserleriyle adeta yaşadığı toplumun panoramasını çizmiştir. Eserlerinin bir ayağı geçmişte, bir ayağı günümüzdedir. Mustafa Kutlu, geçmişi hâl diliyle günümüze taşımış bir yazardır. Eserlerinde seçtiği konular; bu konuları bize sunarken kullandığı dil tamamıyla yerli ve millidir. Her eserinde bizi anlatır, her eseri bizdendir. Bizim insanımızı, bizim türkülerimizi, bizim geleneklerimizi, bizim mimarimizi, bizim kültürümüzü sunar bizlere, kitaplarında hep kendimizi buluruz. Kutlu'nun her cümlesi buram buram Anadolu kokar. Kutlu, bu topraklarda ondan bu kadar çok sevilmiş, bu kadar çok okunmaktadır. Mustafa Kutlu nevi şahsına münhasır bir şahıstır. Hâlâ hikâye yazıyor, hâlâ kendisinin de“uzun hikâye”si devam ediyor. Onun bu kadar verimli bir yazı hayatı nasıl oluyor, nelerden besleniyor, kimlerden etkilendi, eserlerini verirken amacı ne, neyi düşünerek yazıyor bu metinleri? Bu ve daha birçok soruya cevap bulacağız bu çalışmamızda. Bu çalışma Mustafa Kutlu'nun hayatını, sanatını, eserlerini detaylı olarak incelediğimiz monografik bir çalışmadır. Mustafa Kutlu ile ilgili olarak bugüne kadar yapılan çalışmalarda genellikle yazarın sadece belirli yönleri ele alınarak, onlar üzerinde durulmuştur. Bunlar da onun eserlerinden yola çıkılarak yapılmış olan analizlerdir. Mustafa Kutlu hakkında, toplu olarak, onun her yönünü kapsayan bütüncül bir çalışma yapılmamıştır. Biz burada Mustafa Kutlu'yu tüm hayatından hikâyeciliğine, denemeciliğinden dergiciliğine kadar tüm yönleriyle bir bütün olarak ele aldık. Türk edebiyatının son yarım asırdır içerisinde hep var olan, hemen hemen her yıl bir eseriyle yayın dünyasına katkıda bulunan bu kutlu insanın önce hayatını kaleme alıp, sonrasında bu hayat içerisinde ortaya koyduğu sanatı, fikirleri ve eserlerinden yola çıkarak tezimizi şekillendirdik. Yazar ile görüşüp birinci kaynaktan yani kendinden hayat hikâyesini dinleyip, eserleri ve sanatı ile de bilgi aldıktan sonra tezimizde de bunları değerlendirdik. Çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Mustafa Kutlu'nun hayatı, ikinci bölümde yazarın bütün eserlerinin incelenmesi ve genel bir değerlendirmesi yer alır. Üçüncü bölüm Kutlu'nun sanat ve edebiyat görüşlerini kapsamaktadır. Ekler bölümünde ise Mustafa Kutlu ile yaptığımız görüşme“Kendi Anlatımı İle Mustafa Kutlu'nun Hayatı”ve“Arkadaşlarının Gözünden Mustafa Kutlu”başlıkları altında yer almaktadır. Türk Edebiyatı ve sanatının son elli yılında eserleriyle mühim bir yeri olduğunu düşündüğümüz Mustafa Kutlu üzerine hazırlanan bu çalışmanın yazarla ilgili bir boşluğu dolduracağını umuyoruz.
Özet (Çeviri)
Mustafa Kutlu is one of the most prominent living author in Turkish literature. With his writings, he has brought a new breath to Turkish storytelling, becoming the voice of our people and making significant contributions to the literary world. Kutlu, who has been producing works for half a century, has drawn a panorama of the society he lives in with his works. His works have one foot in the past and one foot in the present. Mustafa Kutlu is a writer who has carried the past to the present with the language of the state. The subjects he chooses in his works, and the language he uses to present these subjects to us, are entirely local and national. In each of his works, he reflects us; each work belongs to us. He presents our people, our folk songs, our traditions, our architecture, and our culture, and we always find ourselves in his books. Every sentence of Kutlu smells of Anatolia. That is why Kutlu is so beloved and widely read in these lands. Mustafa Kutlu is a unique character. He is still writing stories; his“long story”continues. How does he lead such a productive writing life? What nourishes him? Who has influenced him? What is his aim in writing these texts? What does he consider while writing them? We will find answers to these and many more questions in this study. This study is a monographic study covering Mustafa Kutlu's life, art, and works. In the studies conducted about him so far, only certain aspects of the author have been discussed and emphasized. These are analyses based on his works. There has not been a holistic study on Mustafa Kutlu covering all aspects of him. Here, we have dealt with Mustafa Kutlu as a whole, with all his aspects from his life to his storytelling, from his essay writing to his magazine publishing. We first penned down the life of this blessed person who has always existed in Turkish literature for the last half century and contributed to the publishing world with a work almost every year. Then we shaped our thesis based on his art, ideas, and works that he put forward in this life. After interviewing the author and listening to his life story first-hand, and gathering information about his works and art, we evaluated them in our thesis. Our study consists of three parts. The first part is the life of the author; the second part is the examination and general evaluation of all of Mustafa Kutlu's works. The third part covers the author's views on art and literature. In the appendices section, the interview we conducted with Mustafa Kutlu is presented under the titles“Mustafa Kutlu's Life with His Own Words”and“Mustafa Kutlu through the Eyes of His Friends. ”We hope that this study, prepared on Mustafa Kutlu, whom we consider to have an important place in Turkish literature and art over the past fifty years, will fill a gap regarding the author.