Enerji etkin konut tasarımı avantajlarının BIM (Yapı bilgi modelleme) teknolojisi ile ortaya konulması: Karşılaştırmalı bir model analizi
Revealing the advantages of energy efficient housing design with BIM (Building information modelling) technology: A comparative model analysis
  1. Tez No: 889735
  2. Yazar: EBRU KARAKUZU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLFERAH ÇORAPÇIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Son yıllarda hızla artan nüfus, tükenen kaynaklar, artan fosil yakıt kullanımı ve çevre kirliliği gibi küresel problemler, sürdürülebilirlik bilincini tetiklemiştir. Bu bilinci yaşam alanlarımıza taşıma gerekliliği sonucunda enerji etkin yapı kavramı ortaya çıkmıştır. Enerji etkin yapılar, çevreye ve insan yaşamına uyumlu, enerji tüketimini minimize etmeyi amaçlayan, sürdürülebilir yapılardır. Enerji etkin yapıların az tercih edilmesi günümüz yapı tasarımlarının bir sorunu olarak görülmektedir. Özellikle finansal kısıtlama faktörü, sürdürülebilir yapı tasarımının yaygınlaşmasının önündeki problemlerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu problemler nedeniyle tez çalışmasında enerji etkin yapıların çevreye ve yaşamımıza getirdiği avantajların ortaya konması amaçlanmıştır. Bu sayede enerji etkin yapı tasarımlarının yaygınlaştırılmasını sağlamak hedeflenmektedir. Bu doğrultuda, tez kapsamında enerji etkin yapıların olumlu yönlerini ortaya koymak amacıyla gerçekleştirilen karşılaştırmalı analiz çalışmasında örnek yapı türü olarak; yaşam alanlarında ve toplumun yaşam kalitesinde önemli yer tutan konut yapıları ele alınmıştır. Karşılaştırmalı analiz çalışması sürecinde, sürdürülebilirlik üzerine yapılan çalışmalarda uluslararası ölçekte kullanılan“yapı bilgi modelleme (BIM)”teknolojisi kullanılmıştır. Örnek konut yapısı, BIM yazılımı olan Revit ile modellenmiş ve enerji modeli (BEM) oluşturulmuştur. İkinci aşama olarak modelin, daha az enerji tüketen yapı malzemeleri ile değiştirilmiş sürdürülebilir alternatifi oluşturularak, her iki modele ait enerji verileri Green Building Studio yazılımı aracılığı ile hesaplanmıştır. Tez kapsamında karşılaştırmalı analizi yapılan enerji verileri; ısıtma-soğutma-yakıt tüketimi ve karbon salımları ile sınırlandırılmıştır. Yapılara ait karbon salımı hesaplaması Insight yazılımı ile gerçekleştirilmiştir. Örnek modellerin malzeme maaliyetleri karşılaştırmalara eklenmiş ve oluşturulan sürdürülebilir alternatif örneğin diğer konut örneğine kıyasla daha az enerji tükettiği sayısal veriler ile ortaya konmuştur. Sonuç olarak; yapı tasarımı aşamasında BIM teknolojisi kullanımının enerji hesaplamaları ve malzeme seçimlerinde fayda sağladığı, bu teknoloji sayesinde, tasarımın her aşamasına müdahale etmenin kolaylaştığı, yapılarda ısı iletkenlik değeri ve karbon salımı düşük malzemeler tercih edildiğinde yapının yakıt tüketimi ve karbon salımı bakımından avantaj elde edildiği, enerji etkin yapı tasarımı tercihinin önündeki finansal kaygıların, enerji tasarruf verileri ile kıyaslanarak azaltılabileceği sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, global problems such as rapidly increasing population, depleting resources, increasing fossil fuel use and environmental pollution have triggered the awareness of sustainability. As a result of the necessity to carry this awareness to our living spaces, the concept of energy efficient building has emerged. Energy efficient buildings are sustainable buildings that are compatible with the environment and human life, aiming to minimise energy consumption. The low preference of energy efficient buildings is seen as a problem of today's building designs. Especially the financial constraint factor appears as one of the problems in front of the widespread use of sustainable building design. Due to these problems, this thesis aims to reveal the advantages of energy efficient buildings to the environment and our lives. In this way, it is aimed to ensure the popularisation of energy efficient building designs. In this direction, in the comparative analysis study carried out within the scope of the thesis in order to reveal the positive aspects of energy efficient buildings, residential buildings, which have an important place in living spaces and the quality of life of the society, were taken as a sample building type. In the process of comparative analysis,“building information modelling (BIM)”technology, which is used internationally in studies on sustainability, was used. The sample residential building was modelled with the BIM software Revit and an energy model (BEM) was created. In the second stage, a sustainable alternative of the model, which was replaced with less energy consuming building materials, was created and the energy data of both models were calculated by Green Building Studio software. The energy data analysed comparatively within the scope of the thesis are limited to heating-cooling-fuel consumption and carbon emissions. The carbon emission calculation of the buildings was carried out with Insight software. The material costs of the sample models were added to the comparisons and it was demonstrated with numerical data that the created sustainable alternative sample consumes less energy compared to the other housing sample. As a result; it was concluded that the use of BIM technology in the building design phase provides benefits in energy calculations and material selection, it is easier to intervene in every stage of the design thanks to this technology, when materials with low thermal conductivity and carbon emission are preferred in buildings, advantages are obtained in terms of fuel consumption and carbon emission of the building, and the financial concerns in front of energy efficient building design preference can be reduced by comparing with energy saving data.