Uygulamalı eğitim sonrası öğretmenlerin ilk yardım konusunda bilgi düzeylerinin belirlenmesi
Determining the knowledge level of teachers on first aid after practical training
  1. Tez No: 889795
  2. Yazar: ELİF RAZLIKLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALDUN TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Sağlık Eğitimi, İlk ve Acil Yardım, Education and Training, Health Education, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Rumeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, MEB'nın açmış olduğu 16 saat, toplamda haftada 2 gün süren ilk yardım kurslarının sonucunda öğretmenlerin ilk yardım konusundaki bilgi düzeylerini belirlemektir. Eğitim sonrası öğretmenlerin, acil durumlar ve ilk yardım konularında ne kadar bilgi sahibi olduklarını tespit etmek, eğitim programlarının etkisini değerlendirmek ve gerekli iyileştirmeleri yapmak amacıyla bu araştırma gerçekleştirilmektedir. Çalışmada, ele alınan değişkenler arasındaki ilişkilerin tespit edilmesine yönelik olarak veri elde edebilmek için nicel araştırma yöntemlerinden anket yöntemine başvurulmuştur. Anket yöntemlerinden çalışmanın içeriğine ve amacına uygun olması bakımından online anket yöntemi kullanılarak, katılımcılara online anket yoluyla ulaşılarak verilerin elde edilmesi sağlanmıştır. Çalışmanın evreni MEB'in uyguladığı ilkyardım eğitimi programına katılan 353.338 öğretmenden oluşmaktadır. Çalışmanın örneklemi, Yazıcıoğlu ve Erdoğan (2004)'nın evren büyüklüğüne dayalı örneklem seçimine göre tesadüfi örneklem yöntemi ile yapılmıştır. MEB'in '1000 okulda 10 bin öğretmen' adıyla yürüttüğü projeye katılan 353.338 öğretmen evreni oluşturmaktadır. Evrenden örneklem 383 olarak belirlenmiştir. Örneklem havuzunun evreni temsil etme gücünün arttırmasına yönelik olarak çalışma 652 kişi ile tamamlanmıştır. Hizmet içi eğitim sonrası ilkyardım konusunda kendisini yeterli hisseden katılımcıların, kendilerini yetersiz veya kısmen yeterli hissedenlere kıyasla toplam ölçek ve alt boyutlarında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık belirlenmiştir. Kendisini yeterli gören katılımcının toplam ölçekte ortalama puanı 38.0211±4.18180, kendisini yetersiz gören katılımcının 32.2326±6.92077 ve kısmen yeterli gören katılımcının ise 37.1547±4.14901 ortalamaya sahip olduğu ve bu ortalamalar arasında kendisini yeterli gören katılımcılar lehine anlamlı bir farklılık olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to determine the knowledge level of teachers on first aid as a result of the first aid courses opened by the Ministry of Education, which last 16 hours, 2 days a week in total. This research is being carried out to determine how much teachers know about emergencies and first aid after the training, to evaluate the impact of training programs and to make the necessary improvements. In the study, the survey method, one of the quantitative research methods, was used to obtain data to determine the relationships between the variables discussed. Among the survey methods, the online survey method was used in order to be suitable for the content and purpose of the study, and the data was obtained by reaching the participants through an online survey. The population of the study consists of 353,338 teachers who participated in the first aid training program implemented by the Ministry of Education. The sample of the study was made by random sampling method according to Yazıcıoğlu and Erdoğan's (2004) sample selection based on the population size. The universe consists of 353,338 teachers who participated in the project carried out by the Ministry of Education under the name '10 thousand teachers in 1000 schools'. The sample from the universe was determined as 383. The study was completed with 652 people in order to increase the representativeness of the sample pool. A statistically significant difference was determined in the total scale and sub-dimensions of the participants who felt competent in first aid after the in-service training compared to those who felt inadequate or partially competent. The average score of the participant who considered himself sufficient on the total scale was 38.0211±4.18180, the participant who considered himself inadequate had an average score of 32.2326±6.92077, and the participant who considered himself partially sufficient had an average score of 37.1547±4.14901, and it was observed that there was a significant difference between these averages in favor of the participants who considered themselves sufficient.