Üniversite öğrencilerinde sezgisel yeme, yeme farkındalığının besin seçimleri ve bazı antropometrik ölçümler ile ilişkisinin incelenmesi
Study of the relationship of intuitive eating and mindful eating with foodöchoises and some anthropometic measurements in university students
- Tez No: 889810
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİRSEN DEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışma sezgisel yeme ve yeme farkındalığının obezite ile ilişkisini farklı antropometrik ölçümler ile birlikte yorumlamak ve bu yeme modellerinin bazı besin seçimleri ile ilişkisini sorgulamak amacı ile yapılmıştır. Çalışma kapsamında sezgisel yeme ve yeme farkındalığı düzeylerine göre bireylerin çeşitli antropometrik ölçümleri kıyaslanmış olup, neden-sonuç ilişkisinin değerlendirilebilmesi için besin seçimlerine ve aldıkları günlük kalori miktarlarına bakılmıştır. Araştırmada, İstanbul Bilgi Üniversitesi öğrencilerine sosyo- demografik özellikleri, sezgisel yeme davranışı, yeme farkındalığı düzeyi, 24 saatlik besin tüketim kaydı ve besin seçimlerinin sorgulandığı anket formları doldurtulmuştur. Bireylerin beden kütle indeksi (BKİ) değerleri, bel ve kalça ölçüsü, bel/kalça ve bel/boy oranları hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to interpret the relationship of intuitive eating and mindful eating with obesity together with different anthropometric measures and to question the relationship of these eating patterns with some food choices. Within the scope of the study, various anthropometric measurements of the individuals were compared according to their intuitive eating and mindful eating levels, and in order to evaluate the cause-effect relationship, the food choices and the daily calories taken were examined. In the study, Istanbul Bilgi University students were asked to fill out questionnaires questioning their socio- demographic characteristics, intuitive eating behavior, mindful eating levels, 24- hour food consumption record and food choices. Body mass index (BMI) values, waist and hip measurements, waist / hip and waist / height ratios of the individuals were taken and intuitive eating scale-2 scores, mindful eating score, self- compassion scale and calories taken are calculated. The intuitive eating score was also found to be high in individuals with a high mindful eating score. A statistically significant relationship was found between the intuitive eating scale and BMI groups. On the other hand, no statistically significant relationship was found between mindful eating score and BMI. In women, a statistically significant negative correlation was found between the intuitive eating and eating awareness scales and waist circumference. The intuitive eating and mindful eating scores were found to be statistically significantly lower for people with a diet history than those who never needed diet in their lives, regardless of men or women. When the relationship between food selection and anti-dietary eating approaches was examined, a statistically significant relationship was found between milk- yogurt consumption and intuitive eating. More research is needed to better explain 14 the effect and cause-effect relationship of intuitive eating and mindful eating models on obesity.