Computer aided mapping and getting profile information by using map projection data with izoheaps
Bilgisayar destekli harita projeksiyonları ve eşyükselti eğrileri olan haritadan profil bilgisinin elde edilmesi
  1. Tez No: 12839
  2. Yazar: ERSAN BOZDUMAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FATİH CANATAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
ÖZET BİLGİSAYAR DESTEKLİ HARİTA PROJEKSİYONLARI VE ESYOKSELTİ E?RİLERİ OLAN HARİTADAN PROFİL BİLGİSİNİN ELDE EDİLMESİ BOZDÜMAN, Ersan Yüksek Lisans Tezi, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü Tea Yöneticisi : Prof. Dr. Fatih CANATAN Ocak, 1991 : 150 sayfa Bu çalışmada herhangi bir bölgenin eş yükselti eğrili harita bilgisinden, eşit aralıklı silindirik projeksiyon tipine göre gerçek küresel verileri elde ederek profil bilgisi çıkarmak üzere kullanılacak bir bilgisayar programı geliştirilmiştir. viBunun yanı sıra önceden hazır olduğu varsayılan harita verilerinin hangi projeksiyon tipinde alındığının bilinmesi, geliştirilen programın bilgisayar konusunda deneyimsiz kişiler tarafından kolayca kullanılabilir olması gerekmektedir. Çalışmayı üç ana başlıkta toplamak mümkündür; - Veri Tabanı, - Bilgisayar işlemi, - Grafik çıktısı. Harita yapımında kullanılan birçok bilgi grafiksel olarak kağıt üzerinde ve hava fotoğraflarında bulunmaktadır. Bu bilgilerin bilgisayar işleminde kullanılabilmesi İçin sayı çiftleri haline getirilmesinin yanında her eğriye ait es yükseklik bilgisinin de bulunması gerekmektedir. işlenecek verileri saklamak ve bu verilere ulaşmak için kütükler kullanmak tercih edilmiştir. Bu nedenle ve ayrıca ulaşılacak ve hesaplamalarda kullanılacak verilerin miktarının büyük olması yüzünden sistemin işleme hızı önem kazanmıştır. viiProgramlar PASCAL dilinde yazılmıştır ve IBM uyumlu bilgisayarlarda işletilmektedir. PASCAL dilinin yüksek düzeyli ve yaygın bir dil olması programların transfer edilmesini kolaylaştırmaktadır. Anahtar Kelimeler : Harita projeksiyonları, Profil, Eş yükselti eğrisi, Kartograf ya Bilim Kodu : 619.02.02 viii
Özet (Çeviri)
ABSTRACT COMPUTER AIDED MAP PROJECTIONS AND GETTING PROFILE INFORMATION BY USING MAP WITH IZOHEAPS BOZDOMAN, Ersan M.S. in E.E.E Supervisor : Prof.Dr. Fatih CANATAN January, 1991 : 150 pages In this work, a computer program that can output profile information by using real spherical data produced with the aid of the Equidistant projection type and mapping data with izoheap curves of a region. Furthermore, the computer program developed as a result of this work must have the following features; it is necessary the projection type be known, people that iiiare unskilled in computer programming should use it without any difficulty and the program should be transferrable to different computers. The work can be divided into the following parts : - DataBase of map data, - Computer processing, - Graphics output. Mapping data exist in the graphic form as field sheets, air photographs etc. To make them amenable to computer processing, in addition to translate them into pairs of numbers, it is necessary to add the height information for each curve. Files has been used to store and to retrieve the data necessary for processing. For this reason, the processing speed gains much more importance. These programs are written in the PASCAL language and are running on the IBM and compatibles. The fact that PASCAL is a universal high level language, will ease the transfer of the programs to other computers. ivKeywords : Map projections, Profile, Izoheap Curves, Cartography Science Code : 619.02.02