Deciphering professionals: Transnationalism and cosmopolitanism in comparison
Profesyonelleri deşifre etmek: Karşılaştırmalı olarak ulusötesilik ve kozmopolitanizm
- Tez No: 889848
- Danışmanlar: PROF. DR. ZVI Y. GITELMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of Michigan
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Sosyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 233
Özet
Bu tez, küreselleşmenin ortaya çıkardığı, bağlantı içinde olma, esneklik ve hareketlilik koşullarının insanların kimliklerini nasıl etkilediğini araştırmaktadır. Çokuluslu şirketleri ulusötesi ağların bir örneği olarak ele almakta ve İstanbul, Türkiye ve New York, Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere iki yerde ulusötesi şirketlerde çalışan ulusötesi profesyonellere odaklanmaktadır. İlk olarak, ulusötesiliği tarihselleştirmek için farklı yerlerden profesyonellerin ulusötesi süreçlere verdikleri farklı yorum ve anlamları incelemektedir. İkinci olarak, ulusötesi pratiklerin bireylerin anlam yapılarını ve kimliklerini nasıl etkilediğine odaklanarak ulusötesiliğin bireysel düzeydeki sonuçlarını araştırmaktadır. Dolayısıyla ana araştırma soruları aşağıdaki gibidir: Farklı ulusal geçmişlerden gelen insanlar ulusötesi iş ağlarına nasıl katılmaktadır? Bu onların kimlikleri için ne anlama gelmektedir? Ulusötecilik kozmopolitizmi doğurur mu? Eğer öyleyse, bu ulusal bağlılıkların erozyona uğraması ve“elitlerin milliyetsizleşmesi”anlamına mı gelmektedir? Dolayısıyla bu araştırma, ulusötecilik ve kozmopolitanizm arasındaki bağlantıyı detaylandırarak 'uygulamadaki kozmopolitanizmler' tartışmalarına katkıda bulunmaktadır. Katılımcıların kendilerini nasıl kozmopolit olarak tanımladıklarını, büyük ölçüde ulusötesi ağlar aracılığıyla girdikleri iş ve iş dışı alanlardaki çoklu ve ulusötesi etkileşimleri içeren deneyimlerine dayanarak gösteriyorum. Özünde küresel pazarla bağlantılı olan bu“köklü”kozmopolitlik, beceri ve ağların altını çizmekle birlikte, kolektif duygusundan yoksundur ve insanlığa dair soyut bir inanca dayanmamaktadır. Ulusötesi ağ, çok kültürlü etkileşim ve hareketlilik için yeni alanlar yaratarak, belirli bir kozmopolit kimlik türünün güçlendirilmesi için bağlam sağlarken, katılımcıların kendi topluluklarıyla olan apolitik ilişkilerini değiştirebilecek araçları sağlamamaktadır. Bu araştırma aynı zamanda ulusötesi profesyoneller üzerine yapılan tartışmalara da homojenlik algısına karşı çıkarak katkıda bulunmaktadır; zira ulusötesi şirketlerin önemine ilişkin Türk ve Amerikalı anlatılar arasında önemli farklılıklar bulunmaktadır. Bu farklılığın, küresel pazar içindeki konumun yanı sıra konumun özel bağlamının da katılımcıların deneyimlerini yorumlama biçimlerini nasıl etkilediğini gösterdiğini savunuyorum.
Özet (Çeviri)
This dissertation explores how the conditions of interconnectedness, flexibility and mobility engendered by globalization affect people's identifications. It takes multinational corporations as a case of transnational networks and focuses on transnational professionals who work in transnational corporations in two sites – Istanbul, Turkey and New York City, the United States. It examines, first, the different interpretations and meanings given to transnational processes by professionals from different locations to historicize transnationalism. Second, it explores the consequences of transnationalism at the individual level by concentrating on how transnational practices affect the meaning structures and identifications of individuals. Thus the main research questions are as follows: How do people from different national backgrounds participate in transnational business networks? What does this mean for their identification? Does transnationalism engender cosmopolitanism? If so, does this mean an erosion of national attachments and“denationalization of the elite”? As such this research contributes to the discussions on 'cosmopolitanisms in practice' by detailing the link between transnationalism and cosmopolitanism. I illustrate how respondents identify as cosmopolitan, relying heavily on their experiences involving multi-and cross-national interactions within work and non-work spaces that they get into through the transnational network. This“rooted”cosmopolitanism that is intrinsically linked to the global market underlines skills and networks, yet is devoid of a sense of a collective and is not based on an abstract belief in humanity. While the transnational network, by creating new spaces for multicultural interaction and mobility, provides the context for strengthening of a particular type of cosmopolitan identity, it does not provide the tools that might alter the respondents' apolitical relationships with their communities. This research also contributes to discussions on transnational professionals by working against a sense of homogeneity, as there is considerable variation between the Turkish and the American narratives about the significance of the transnational companies. I argue that this variation illustrates how location within the global market, as well as the specific context of the location, affects the way respondents interpret their experiences.