Ortaöğretim öğrencilerinin problem çözmeye yönelik yansıtıcı düşünme becerileri ile inovatif düşünme becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between secondary education students' reflective thinking skills for problem solving and innovative thinking skills
  1. Tez No: 889889
  2. Yazar: GÜLŞEN İŞİSAĞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAMAZAN YURTSEVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışma, ortaöğretim öğrencilerinin yansıtıcı düşünme ile inovatif (yenilikçi) düşünme becerileri arasında bir ilişki olup olmadığını belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmada, nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmış olup, çalışma grubunu Afyonkarahisar ili merkez ilçesindeki Fen Lisesi ve Anadolu Lisesi'nin 9., 10., 11. ve 12. sınıflarında öğrenim gören 427 öğrenci oluşturmaktadır. Veriler,“Problem Çözmeye Yönelik Yansıtıcı Düşünme Becerisi Ölçeği”ve“İnovatif (yenilikçi) Düşünme Becerileri Ölçeği”ile toplanmıştır. Verilerin analizinde betimsel istatistikler, t testi, anova testi ve korelasyon analizleri kullanılmıştır. Elde edilen analiz sonuçlarına göre, ortaöğretim öğrencilerinin problem çözmeye yönelik yansıtıcı düşünme becerileri ortalamalarının“nadiren”düzeyinde olduğu; inovatif düşünme becerileri ortalamalarının ise“katılıyorum”düzeyinde olduğu bulunmuştur. Ortaöğretim öğrencilerinin yansıtıcı düşünme becerilerinin cinsiyete göre anlamlı farklılık göstermediği; ancak yaş ve okul türü değişkenlerine göre anlamlı olarak farklılaştığı tespit edilmiştir. Ortaöğretim öğrencilerinin inovatif düşünme becerilerinin cinsiyet ve okul türü değişkenlerine göre anlamlı farklılık göstermediği; ancak yaş değişkenine göre anlamlı olarak farklılaştığı tespit edilmiştir. Ortaöğretim öğrencilerinin yansıtıcı düşünme ile inovatif (yenilikçi) düşünme becerileri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmadığı görülmüştür. Cinsiyet gruplarında, yaş gruplarında ve okul türü gruplarında da problem çözmeye yönelik yansıtıcı düşünme becerileri ile inovatif düşünme becerileri arasında anlamlı bir ilişki saptanmamıştır. Araştırma sonunda elde edilen bulgular doğrultusunda öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine whether there is a relationship between reflective thinking and innovative thinking skills of secondary school students. In the research, relational screening model, which is one of the quantitative research methods, was used and the study group consists of 427 students studying in the 9th, 10th, 11th and 12th grades of a Science High School and an Anatolian High School in the central district of Afyonkarahisar province. Data were collected with the“Reflective Thinking Skills Scale for Problem Solving”and“Innovative Thinking Skills Scale”. Descriptive statistics, t test, anova test and correlation analyses were used in the analysis of the data. According to the analysis results obtained, it was found that the average of the reflective thinking skills of the secondary school students for problem solving was at the level of“rarely”and the average of their innovative thinking skills was at the level of“I agree”. The reflective thinking skills of the secondary school students did not show significant difference according to gender; However, it was found that it differed significantly according to age and school type variables. It was found that the innovative thinking skills of secondary school students did not differ significantly according to gender and school type variables; however, it differed significantly according to age variable. It was observed that there was no statistically significant relationship between reflective thinking and innovative thinking skills of secondary school students. No significant relationship was found between reflective thinking skills for problem solving and innovative thinking skills in gender groups, age groups and school type groups. Suggestions were developed in line with the findings obtained at the end of the research.