Enerji verimliliği için iot (Internet of things) tabanli enerji i̇zleme yazilimi ve gateway entegrasyonu
Energy efficiency iot (Internet of things) based energy monitoring software and gateway integration
  1. Tez No: 889888
  2. Yazar: ESRA AKSAKAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA NİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu tez, endüstriyel tesislerde enerji verimliliğini artırmak için nesnelerin interneti (IoT – Internet Of Things) tabanlı enerji izleme sistemlerinin araştırılması ve sektöre uygulanabilir bir yazılımın tasarlanmasını amaçlamıştır. Bu amaç doğrultusunda işletmelerin ağlarında güvenli bir şekilde verilerinin taşınmasını ve saklanmasını sağlayacak ağ geçidi cihazı tasarlanmıştır. Bu sistemlerin kurulumu ve kullanımıyla enerji tüketiminin öncelikle izlenebilirliği sonrasında da yönetilmesi sağlanarak, enerji tüketiminin kontrol altında tutulması ve enerji verimliliği hedeflenmektedir. IoT tabanlı enerji izleme sistemlerinin endüstriyel tesislerde etkin bir şekilde kullanılabileceği, bu sistemlerin enerji tüketimini izlemek ve yönetmek için önemli bir araç olduğu, Enerji verimliliğinin artırılmasının, çevresel etkinin azaltılması ve ekonomik kalkınmanın desteklenmesinde kilit bir rol oynadığı sonuçlarına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to investigate IoT-based energy monitoring systems for increasing energy efficiency in industrial facilities and to design an applicable software for the industry. In line with this goal, a gateway device has been designed to securely transport and store data within the networks of businesses. By implementing and utilizing these systems, the primary objective is to enable the monitoring and subsequently the management of energy consumption, aiming to keep energy consumption under control and enhance energy efficiency. It is concluded that IoT-based energy monitoring systems can be effectively utilized in industrial facilities, serving as important tools for monitoring and managing energy consumption. Increasing energy efficiency plays a crucial role in reducing environmental impact and supporting economic development.