Total diz artroplastisi ve unikondiler diz artroplastisi yapılan hastaların postüral denge ve düşme risklerinin karşılaştırılması
Comparison of postural balance and falling risks of the pati̇ents who underwent total knee arthroplasty and unicondylar knee arthroplasty
  1. Tez No: 889910
  2. Yazar: SELÇUK KORKMAZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN TECİMEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmada total diz artroplastisi (TDP) ve unikondiler diz artroplastisi (UDP) yapılan hastaların klinik-fonksiyonel sonuçları, postüral denge ve düşme riskleri karşılaştırıldı. Materyal ve Metot Bu çalışmaya 2013 ve 2017 yılları arasında kliniğimizde TDP veya UDP yapılmış toplam 59 hasta (42 UDP ve 42 TDP, toplam 84 diz) dahil edildi. Olguların demografik özellikleri (yaşı, boyu, kilosu, VKİ [Vücut Kitle İndeksi]'i, öğrenim durumu, dominant ekstremitesi, opere edilen diz yönleri, ek hastalıkları) ve ameliyat sonrası düşme sayıları sorgulandı. Hastaların düşme riskleri ve dinamik dengeleri Berg Denge Skalası (BDS) ve Süreli Kalk Yürü Testi (SKYT) ile, statik dengeleri Tek Ayak Üzerinde Durma Testi (TAÜDT) ve Fonksiyonel Öne Uzanma Testi (FÖUT) ile, klinik sonuçları Hospital For Special Surgery Diz Skalası (HSS) skoru, Visual Analog Scale (VAS) ağrı skoru ile değerlendirilmiştir. Bulgular Hastaların VKİ gruplarında dağılımı, öğrenim durumları, dominant ekstremite, ek hastalık varlığı, düşme sayıları ve operasyon tarafı dağılımları TDP ve UDP gruplarında benzerdir (p>0.05).
Özet (Çeviri)
In this study, the clinical-functional results, postural balance and falling risks of patients who underwent total knee arthroplasty (TKA) and unicondylar knee arthroplasty (UKA) were compared. Materials and Methods A total of 59 patients (42 UKA and 42 TKA, total 84 knees) who underwent TKA or UKA in our clinic between 2013 and 2017 were included in this study. The demographic characteristics of the cases (age, height, weight, BMI [body mass index], education status, dominant extremity, selected knee directions, additional diseases) and postoperative falls were questioned. Patients' risk of falling and their dynamic balance were evaluated with Berg Balance Scale (BBS) and Timed Up and Go Test (TUGT), their static balance were evaluated with One Leg Standing Test (OLST) and Functional Reach Test (FRT), their clinical results were assessed by Hospital For Special Surgery (HSS) knee score and Visual Analog Scale (VAS) pain score. Results Distribution of patients in BMI groups, education status, dominant extremity, presence of additional disease, number of falls and operation sides were found similar in both TKA and UKA groups (p>0.05).