Hat sanatında meşk ve karalama
Mashqs and scribbling in calligraphy
- Tez No: 889921
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF BİLEN
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Hat sanatı, yazı ve süsleme sanatının zarafetle buluştuğu özgün bir sanat dalı olarak tanımlanmakta ve karalamalar, eser oluşturma sürecindeki önemli adımlardan biri olarak öne çıkmaktadır.“Hat Sanatında Meşk ve Karalama”başlıklı çalışmamız, hat sanatının önemli bir unsuru olan karalamaların derinlemesine incelendiği akademik bir araştırmayı temsil etmektedir. Zira bu çalışmalar sanatçının yazı karakterini geliştirmek, yeni kompozisyonlar denemek veya estetik ifadelerini keşfetmek için kullanılan hazırlık aşamalarıdır. Bu araştırma, karalamaların hat sanatındaki değerini ve bu eserlerin sanatçının zihinsel ve duygusal süreçlerini nasıl yansıttığını detaylı bir şekilde ele almaktadır. Karalamaların incelenmesi, sanatçının eser oluşturma sürecine ışık tutmanın yanı sıra, hat sanatının teknik ve estetik gelişimini anlamamıza da katkı sağlamaktadır. Araştırmamız, farklı dönemlerde yaşamış hattatların eserlerini özenle seçerek, günümüze kadar ulaşmış müze ve özel koleksiyonlardaki eserlerini; yazı karakterleri, eser özellikleri, imza metinleri, kullanılan malzemeler ve tezyinat açısından değerlendirerek, bu eserlerin hat sanatının gelişimindeki rollerini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Karalamaların uygulama esasları incelenirken, metin içeriği, kompozisyon özellikleri, estetik kriterler, tashih, teşrifat, tezhip ve ketebe kaydı gibi konular titizlikle ele alınmıştır. Tez konumuzla ilgili görsel araştırma sürecinde, müzeler, özel koleksiyonlar ve müzayede evleriyle yapılan görüşmeler sonucunda, farklı dönemlere ait hattatların eserlerinden örnekler sunulmuştur. Bu örnekler, hat sanatının zaman içindeki gelişimini ve çeşitli sanatsal yaklaşımlarını ortaya koymaktadır. Ayrıca, hattatların farklı dönemlerdeki estetik anlayışlarını anlamamıza da önemli katkı sağlamaktadır. Araştırmanın sonuçları, karalamaların hat sanatındaki önemini ve hattatların eser üretim sürecindeki rollerini ortaya koymaktadır. Ayrıca, hat sanatının derinliklerine inerek, karalamaların sanatsal değerini ve özgünlüğünü akademik bir çerçevede açıklamaktadır.
Özet (Çeviri)
Calligraphy is defined as an original art form where the art of writing and decoration meets with elegance, and scribbles stand out as one of the important steps in the process of creating a work. Our study titled“ Mashqs And Scribbling In Callıgraphy”represents an academic research in which scrribblings, an important element of calligraphy, are examined in depth. Because these studies are the preparatory stages used to develop the artist's writing style, try new compositions or discover aesthetic expressions. This research examines in detail the value of scribblings in calligraphy and how these works reflect the artist's mental and emotional processes. In addition to shedding light on the artist's process of creating a work, the examination of scribbles also contributes to our understanding of the technical and aesthetic development of calligraphy. Our research aims to carefully select the works of calligraphers who lived in different periods, evaluate their works in museums and private collections that have survived to the present day in terms of typefaces, work features, signature texts, materials used and ornaments, and reveal the roles of these works in the development of calligraphy. While examining the application principles of scribblings, subjects such as text content, compositional features, aesthetic criteria, proofreading, ceremonial, illumination and ketebe registration were meticulously addressed. In the visual research process related to our thesis topic, examples from the works of calligraphers from different periods were presented as a result of interviews with museums, private collections and auction houses. These examples reveal the development of calligraphy over time and its various artistic approaches. In addition, they contribute significantly to our understanding of the aesthetic understanding of calligraphers in different periods. The results of the research reveal the importance of scribblings in calligraphy and the roles of calligraphers in the production process of their works. In addition, it goes into the depths of calligraphy and explains the artistic value and originality of scribblings within an academic framework.